Jeszcze więcej sztucznej inteligencji i nacisk na bezpieczeństwo w sieci. Trendy cyfryzacji na 2023 rok
Według prognoz Światowego Forum Ekonomicznego firmy, które przeszły już transformację cyfrową, będą w przyszłym roku odpowiadać za mniej więcej połowę światowego PKB. Co więcej, specjaliści podkreślają, że cyfryzacja czeka praktycznie każdą firmę chcącą prosperować na rynku, niezależnie od branży czy wielkości samego przedsiębiorstwa. Wskazują również, że ci, którzy transformację cyfrową zlekceważą, stracą szansę nie tylko na rozwój, ale w ogóle na to, by jakkolwiek konkurować z innymi podmiotami.
Według PwC technologiami, na których rozwój w przyszłym roku stawiać będą przedsiębiorstwa, są: sztuczna inteligencja (AI), rozszerzona rzeczywistość (AR) i wirtualna rzeczywistość (VR), Internet rzeczy (IoT), robotyka, drony, blockchain oraz druk 3D. Coraz częściej mówi się także o technologii metaverse, czyli tworzeniu wirtualnego świata naśladującego świat realny.
Więcej sztucznej inteligencji
Spośród wyżej wymienionych szczególne znaczenie ma mieć sztuczna inteligencja. O rozwoju tej technologii przeczytać można najwięcej w różnego rodzaju raportach dotyczących trendów na 2023 rok. Istnieje wiele sposobów wykorzystania sztucznej inteligencji do usprawnienia procesów w firmach i zwiększenia ich wartości biznesowej. Pozwala ona m.in. przetwarzać dane, rozpoznawać twarz lub mowę, asystuje podczas zakupów, ćwiczeń czy zabiegów medycznych. Zyskującym na popularności narzędziem AI są chociażby chatboty, usprawniające komunikację z klientami.
Według raportu PwC potencjalny wkład sztucznej inteligencji w światową gospodarkę do 2030 roku wyniesie 15,7 trylionów dolarów. Dlatego firmy już dziś powinny spieszyć się z inwestycjami w tym obszarze. Więcej na temat trendów w samej AI przeczytać można tu.
Internet rzeczy
W czołówce, jeśli chodzi o trendy technologiczne na 2023 rok, jest Internet rzeczy (IoT, Internet of Things). W uproszczeniu - to system urządzeń elektronicznych, które mogą automatycznie się komunikować i wymieniać dane za pomocą sieci, bez ingerencji człowieka. Przykładów można znaleźć mnóstwo, chociażby inteligentny system alarmowy, automatyczne oświetlenie, podłączane do sieci urządzenia kuchenne, inteligentne samochody itp. Internet rzeczy zyskuje popularność także w innych dziedzinach życia, na przykład: medycyna (urządzenia do noszenia w domu, aby umożliwić lekarzom monitorowanie pacjentów poza szpitalem) czy bezpieczeństwo w miastach.
Eksperci przewidują, że w przyszłym roku do internetu będzie podłączonych ponad 43 miliardy urządzeń. Będą generować, udostępniać, gromadzić i pomagać nam wykorzystywać dane na różne sposoby. Z drugiej jednak strony coraz więcej mówi się o niebezpieczeństwie z tym związanym, chociażby łatwym wycieku danych. Dlatego przyszły rok ma być nastawiony na lepsze zabezpieczenie tego typu urządzeń. Oczekuje się, że w 2023 roku Unia Europejska wprowadzi surowsze przepisy dotyczące sposobu zbierania, przechowywania i zabezpieczania danych.
Cyberbezpieczeństwo
A skoro już o bezpieczeństwie w sieci mowa - dość istotne miejsce w rankingach dotyczących trendów na przyszły rok zajmuje właśnie cyberbezpieczeństwo. Zarówno firmy (małe i duże), jak i podmioty publiczne muszą położyć na to większy nacisk. Hakerzy nie ustają w wymyślaniu coraz to nowych sposobów na łamanie zabezpieczeń IT i z roku na rok atakują częściej. Tylko w Polsce - w ubiegłym roku - aż 69 proc. firm odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa (o czym mówi raport KPMG).Bycie ofiarą takiego ataku oznaczać może nie tylko straty finansowe, ale także utratę wiarygodności czy odejście klientów.
Dlatego w przyszłym roku podmioty prywatne i publiczne inwestować będą zarówno w systemy zabezpieczające (antywirusy, narzędzia XDR, dwuskładnikowe uwierzytelnianie), ale też w edukację cyfrową pracowników. Więcej o dobrych praktykach w cyberbezpieczeństwie przeczytać można tu.
Co jeszcze warto wskazać wśród aktualnych trendów w IT? Eksperci zwracają uwagę m.in. na rozwój systemów wielkochmurowych (multi-cloud). Zgodnie z badaniem Bulldog 2022, aż 63 proc. pracowników IT korzysta z chmury. Najwięksi ich dostawcy, tacy jak Microsoft czy Google, prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań i przenoszą do środowiska chmurowego coraz większy zakres usług (więcej o tym można przeczytać tu). Według prognoz - nowy rok przyniesie jeszcze bardziej intensywny rozwój w tym zakresie, także w nowych branżach.
Cyfryzacja w administracji
Co ważne, rozwoju tych wszystkich wyżej wymienionych aspektów należy spodziewać się nie tylko w przedsiębiorstwach prywatnych, ale też podmiotach publicznych. Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów znaleźć można Plan działalności Ministra Cyfryzacji na 2023 rok. Wśród najważniejszych celów zapisano m.in. zwiększenie liczby usług umożliwiających elektroniczne załatwianie spraw obywatelskich czy budowę cyfrowego zaplecza administracji, a także stymulowanie rozwoju innowacyjnych rozwiązań opartych na IoT, AI, blockchain oraz wsparcie społeczeństwa, firm i przedstawicieli nauki w wykorzystaniu szans związanych z rozwojem nowych technologii.
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Marsz Miliona Serc osłabi Trzecią Drogę? "Największe zagrożenie dla obecnej opozycji"
-
Wyborcy Trzeciej Drogi popierają decyzję liderów o braku udziału w Marszu Miliona Serc. "To mnie przekonało"
-
Marsz Miliona Serc mają zobaczyć dwie grupy wyborców. "Komunikaty są precyzyjnie adresowane"
- Marsz Miliona Serc bez liderów Trzeciej Drogi. "To nie musi być błąd"
- "Bezpardonowy roast Tuska". Konwencja PiS i spot z wulgaryzmami, czyli jak wzbudzić "wstręt, odrazę wobec opozycji"
- Donald Tusk na finał Marszu Miliona Serc z obietnicą i mocnym apelem. "Proszę was na wszystkie świętości"
- "Nie powiem, o co walczymy, tylko o co chodzi". Konwencja PiS bez obietnic i zaskoczeń
- Terlecki z pogardą o Marszu Miliona Serc. "To zabolało" - usłyszał reporter TOK FM od uczestników