Pierwszy. 100 lat temu pierwszym prezydentem RP wybrany został Gabriel Narutowicz

Sto lat temu Zgromadzenie Narodowe wybrało pierwszego w historii Prezydenta Rzeczypospolitej. Miał być ważnym symbolem odradzającej się Polski. Te dni miały być także świętem demokracji, w tym duchu o wyborze prezydenta wypowiadał się Naczelnik Państwa, marszałek Józef Piłsudski, opowiadając się za politycznym kompromisem. Prezydent Narutowicz chciał łączyć obywateli Polski. ale jego wybór podsycił emocje tych, którzy stawiali na podziały. Po kilku dniach prezydent Narutowicz został zamordowany. Tę historię wszyscy znamy, po stu latach warto jednak ponownie się nad nią pochylić by przypomnieć, jakie w czasie pomiędzy I a II wojną światową, panowały w Polsce, Europie i na świecie nastroje. I zastanowić się, jakie wnioski płyną z ówczesnych wydarzeń dla nas, dzisiaj. Jakich błędów z przeszłości mamy szansę nie powtórzyć.

Historię wyboru Gabriela Narutowicza na urząd Prezydenta RP a także wydarzenia, często dramatyczne, jakie nastąpiły po wyborze pierwszego polskiego prezydenta przypominają Maciej Głogowski w rozmowie z Maciejem Zakrockim. Dziennikarze TOK FM analizują także polityczno-społeczne tło tych wydarzeń. Podejmują też próbę analizy do czego wnioski wyciągane z ówczesnych wydarzeń powinny posłużyć nam dzisiaj.

W pierwszej części podcastu o pierwszym w historii prezydencie Rzeczypospolitej przypominamy jak to się stało, że wybór Zgromadzenia Narodowego padł właśnie na Gabriela Narutowicza - kandydata nieoczywistego, także dla samego siebie. Ta historia pokazuje też, jakie nastroje panowały ówcześnie w społeczeństwie i wśród liderów stronnictw politycznych.

POSŁUCHAJ >>>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM