Nie ulegasz teoriom spiskowym? A może tylko nie zdajesz sobie z tego sprawy? Stawiszyński w Panoptykonie 4.0

Hasło "teoria spiskowa" od kilkudziesięciu lat robi zawrotną karierę. Kto naprawdę rządzi światem? Czy byliśmy okłamywani w szkołach tylko po to, by nie wydały się sekrety małej grupy najpotężniejszych ludzi? Czy wszyscy z nas to ludzie, a może niektórzy są zmiennokształtnymi jaszczurami? W niektórych sytuacjach z daleka czujemy, że to zbyt nieprawdopodobne, by mogło być prawdziwe. Jednak rozpoznanie teorii spiskowej nie zawsze jest tak proste.

Nie jesteśmy w stanie zweryfikować informacji z każdej dziedziny wiedzy, a ludzie czasami się mylą. Także tzw. autorytety, czyli np. naukowcy – dlaczego powinniśmy więc im bezdyskusyjnie ufać?

Teorie spiskowe to, od dawna już, nie tylko rozważania teoretyczne: strach przed nadmiernym promieniowaniem doprowadził niektórych do spalenia kilkunastu masztów 5G, a strach przed szczepieniami – do powrotu polio, choroby, która została uznana za pokonaną w Europie.

W Fundacji Panoptykon często ostrzegamy przed wszechwładzą służb, które – korzystając z nieograniczonego dostępu do informacji na nasz temat – mogą wpływać na wyniki wyborów. Nagłaśniamy, że korporacje są w stanie stworzyć cyfrowy profil każdego z nas. Czy to brzmi nieprawdopodobnie?

W dzisiejszym odcinku oboje prowadzący podcast Panoptykon 4.0, Katarzyna Szymielewicz i Wojciech Klicki, rozmawiają z Tomaszem Stawiszyńskim: sceptycznym entuzjastą teorii spiskowych, filozofem i publicystą.

POSŁUCHAJ >>>>>

TOK FM PREMIUM