"Cieszę się, że posprzątałeś pokój" zamiast "jak pięknie posprzątałeś pokój", czyli na czym polega chwalenie dzieci

W naturalnych, spontanicznych zachwytach nie ma nic złego, jednak pochwała, którą rodzic wykorzystuje jako narzędzie wychowawcze, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. O tym, jak chwalić dzieci by nie zaburzać ich samooceny i relacji w rodzinie, w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?". Gościnią Karoliny Oponowicz jest Tamara Kasprzyk psycholożka, trenerka związana z Fundacją Familylab i pracownią Dobre Miejsce w Poznaniu.

Rodzice często chwalą osiągnięcia własnych dzieci, jednak nie zawsze jest to spontaniczna i autentyczna reakcja. Zdarza się, że dostrzegając ich sukcesy, chcemy by realizowały nasze oczekiwania. O tym, jakie szkody może poczynić taka metoda wychowawcza, mówi gościni Karoliny Oponowicz.

Tamara Kasprzyk wyjaśnia także, dlaczego nigdy nie należy chwalić dziecka przez porównywanie go do innych i dlaczego nie powinniśmy obciążać go swoimi rodzicielskimi oczekiwaniami.

Ekspertka ma także dla rodziców cenną radę: - Zamiast doceniania, mówmy dzieciom, jak ich obecność wzbogaca nasze życie.

TOK FM PREMIUM