To szkoła jest areną bullyingu. Co zrobić, gdy dziecko jest ofiarą dręczenia rówieśniczego?

Konflikty między rówieśnikami to naturalny element szkolnych doświadczeń. Zdarza się jednak, że jednorazowy incydent przemocowy zmienia się w dręczenie. Czym bullying różni się od zwykłych nieporozumień między rówieśnikami? Jak na niego reagować? I co zrobić, kiedy okazuje się, że to nasze dziecko jest agresorem? Na te pytania w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" odpowiada dr Małgorzata Wójcik z Uniwersytetu SWPS, ekspertka w zakresie rówieśniczych relacji i przemocy rówieśniczej.

W rozmowie z Karoliną Oponowicz ekspertka wyjaśnia, czym charakteryzuje się bullying i dlaczego jednym z jego najdotkliwszych przejawów jest wykluczenie z grupy rówieśniczej. Z podcastu dowiemy się, jakie są długotrwałe efekty dręczenia rówieśniczego oraz co oznaczają pojęcia „wrogojaciel", „zdziraciółka" i „chorągiewa"?

Dr Małgorzata Wójcik tłumaczy także, do kiedy kluczową rolę w rozwiązywaniu sytuacji bullyingowych mają wychowawcy oraz dlaczego kultura „nie donoszenia" utrudnia walkę z przemocą w szkole.

W rozmowie poruszony zostanie również problem dziecka agresora. „Każde dziecko może być sprawcą dręczenia rówieśniczego" - mówi ekspertka i radzi co powinni zrobić rodzice, kiedy zorientują się, że to ich syn czy córka jest sprawcą bullyingu.

Słuchacze dowiedzą się także, jak działa projekt RESQL, którego celem jest zwalczanie przemocy w szkołach.

TOK FM PREMIUM