Nie kontroluj, nie zmuszaj, nie obwiniaj. Mądrze zachęcaj swe dziecko do dobrego jedzenia. Kostka tłumaczy jak

Nasze dzieci nie chcą jeść tak, jak chcieliby rodzice. Rodzice z kolei często nie chcą dzieci zmuszać, ale też wiedzą, że właściwe nawyki żywieniowe należy kształtować. Oraz mają świadomość, że być może ich własne nawyki nie są zdrowe. Dzieci zaś nie są głupie: szybko orientują się, że kiedy przekonujemy je, iż jakieś jedzenie jest np. "zdrowe" to zapewne nie będzie im smakowało... Żyjemy natomiast w czasach, w których w Polsce na otyłość cierpi już co piąte dziecko. Co począć w tej sytuacji? "Na pewno nie wolno odchudzać" - tłumaczy Marta Kostka i proponuje inne, skuteczne rozwiązania.

Podstawą tych rozwiązań jest znajomość psychologii dziecka a przede wszystkim: dobry kontakt z konkretnym, naszym dzieckiem. Używanie metod i argumentów, które nie wywołają u dziecka poczucia, że jest zmuszane, oszukiwane, manipulowane. To duże i pracochłonne wyzwanie, ale na dłuższą metę może przynieść efekty nie do przecenienia.

W tej rozmowie nie usłyszysz ogólników, a bardzo konkretne porady i wyjaśnienia, np. dlaczego dzieci zazwyczaj nie chcą jeść niczego, co jest zielone. Ma to swoje głębokie uzasadnienie a zarazem, skoro już wiemy gdzie tkwi przyczyna, możemy znaleźć sposób na zmianę podejścia dziecka do groszku, szpinaku czy jarmużu.

Moja dzisiejsza rozmówczyni to dietetyczka, technolożka żywności Marta Kostka. Wraz z Zuzanną Wędołowską napisały książkę "Rozgryzione. Jak nauczyć dziecko dobrze jeść".

POSŁUCHAJ >>>>>

TOK FM PREMIUM