Agora przejmuje Eurozet. "Jesteśmy w stanie stworzyć skuteczną przeciwwagę dla obecnego lidera"

Agora przejmuje kontrolę nad spółką Eurozet i zapowiada dążenie do przywrócenia równowagi na rynku reklamy radiowej. Nowa grupa chce także walczyć o pozycję lidera na rynku radiowym w Polsce.

Agora zdecydowała się sfinalizować przejęcie kontroli nad spółką Eurozet, wykupując pakiet kontrolny. Właściciel Grupy Radiowej Agora posiada aktualnie 51 proc. udziałów w Eurozecie. Jako nowy większościowy właściciel Agora dokonała również zmian we władzach Eurozetu. W skład nowo powołanego zarządu wchodzą obecnie: Maciej Strzelecki (prezes) i Adam Fijałkowski (wiceprezes), a dodatkowo swoje stanowisko członka zarządu zachował Tomasz Zakrzewski, odpowiedzialny za finanse firmy. Tym samym została zapewniona ciągłość pracy grupy Eurozet.

Nowy prezes Eurozetu, a także prezes Grupy Radiowej Agora Maciej Strzelecki podkreśla, że po połączeniu obie spółki stanowią drugą siłę rynkową na rynku radiowym w Polsce, z udziałem w słuchalności przekraczającym 26 proc. - Po raz pierwszy od 10 lat inna grupa radiowa niż RMF osiąga tak wysoki wynik. Wraz z rekordową, bo ponad 20-procentową dynamiką wzrostu Grupy Radiowej Agora w ostatnich latach zapewnia nam to świetny start do rywalizacji o pozycję lidera na krajowym rynku radiowym - zarówno w znaczeniu ogólnopolskim, jak i lokalnym - dodaje Strzelecki. Podkreśla także, że Eurozet i GRA wspólnie dysponują najbardziej różnorodnym portfelem stacji radiowych w kraju, a to oznacza ogromne możliwości dla klientów reklamowych. - A przy tym we współpracy z partnerami - Grupą Time oraz stacjami niezależnymi jesteśmy w stanie stworzyć skuteczną przeciwwagę dla obecnego lidera i przywrócić równowagę na rynku reklamy radiowej. Na tym chcemy się w pierwszej kolejności skoncentrować - deklaruje nowy prezes Eurozetu.

Co istotne, dotychczasowi słuchacze stacji Eurozetu i Grupy Radiowej Agora mogą nawet nie zauważyć połączenia, tym bardziej, że na obecnym etapie procesu - jak deklaruje zarząd obu spółek - nie są planowane zmiany związane z ramówkami stacji wchodzących w skład nowej grupy. - Chcemy zachować spójność i ciągłość działania wszystkich rozgłośni nowej grupy, kontynuując naszą misję dostarczania rozrywki oraz informacji na najwyższym poziomie. Stacje Eurozetu to profesjonalni dziennikarze i ciekawe programy, codziennie wybierane przez miliony Polek i Polaków - zrobimy wszystko, by ich słuchaczy było jeszcze więcej - deklaruje nowy wiceprezes Eurozetu, a także wiceprezes i dyrektor programowy GRA Adam Fijałkowski. Podkreśla również, że nowa grupa to dziewięć stacji radiowych, z czego aż siedem znajduje się w TOP20 najchętniej słuchanych stacji. W sumie wszystkich stacji nowej grupy każdego tygodnia słucha ponad 18 mln Polek i Polaków w wieku +15 (Radio Track, zasięg tygodniowy, fala: październik-grudzień 2022 r.).  

Koncentracja stała się możliwa w związku z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który oddalił apelację prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tomasz Chróstny nie zgadzał się z orzeczeniem sądu pierwszej instancji pozwalającym na przejęcie przez Agorę pozostałych udziałów w spółce Eurozet. Jednak wyrok z 27 lutego 2023 roku, który podtrzymał zgodę na koncentrację, jest już rozstrzygnięciem prawomocnym.

TOK FM PREMIUM