Dwa domy, ale jedno dzieciństwo. Rozstanie rodziców nie musi być traumą

Wybór przedszkola czy szkoły, sposób odżywiania, prezenty urodzinowe - tematów, w których między rodzicami może dochodzić do konfliktów, jest wiele. Sytuacje sporne zaogniają się, kiedy mama i tata nie są już razem. Tymczasem badania pokazują, że średnio 2 lata przed rozstaniem rodziców dziecko uczestniczy w złych emocjach i traci poczucie bezpieczeństwa. W najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz rozmawia z Iwoną Erber - Marinkow - psycholożką i mediatorką związaną z Komitetem Ochrony Praw Dziecka i Akademią Dobrego Rozstania.

Ekspertka w rozmowie z Karoliną Oponowicz podkreśla, że mama i tata powinni pamiętać, że choć rozstają się jako para, nigdy nie rozstaną się jako rodzice, a priorytetem powinien być dla nich świat dziecka, który musi zostać jednolity i bezpieczny. 

Zdaniem Iwony Erber - Marinkow nie jest problemem fakt, że każdy z rodziców ma inny system wychowawczy, bowiem taka sytuacja ma miejsce również wówczas, gdy mieszkają pod jednym dachem. Problemem jest sytuacja, w której rodzice walczą ze sobą i próbują przeforsować swoją wizję wychowawczą nawet kosztem samopoczucia i emocji dziecka. 

Jak zatem ułożyć sobie relacje z byłym partnerem/byłą partnerką w taki sposób, aby nasze wspólne dziecko nie straciło poczucia bezpieczeństwa i mimo dwóch domów, zachowało jedno dzieciństwo?

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?"

TOK FM PREMIUM