"Mobbing prowadzi do samobójstw". Dlaczego państwo porzuciło ofiary? Nowy serial TOK FM [PARAGRAF 2]
Joanna Koczaj-Dyrda mogłaby się stać polską Erin Brockovich. Prawniczka, była urzędniczka Ministerstwa Zdrowia to bohaterka jednej z najgłośniejszych afer mobbingowych ostatnich lat. Podczas pracy w resorcie była poniżana i nękana przez swojego szefa. Nie poddała się - napisała do wszystkich w ministerstwie, że tak dalej być nie może. Rozpętała się burza. W 2015 roku właśnie tą aferą żyły wszystkie media. Dotkniętych mobbingiem miało być zdecydowanie więcej osób, ale to właśnie Joanna Koczaj-Dyrda podjęła walkę.
Serial "Paragraf 2" zaczyna się od historii Joanny Koczaj-Dyrdy, ale nie skupia się na samym mobbingu. Pokazuje, co się działo po nim. Gdy do sprawy włączyła się prokuratura, inspekcja pracy, korpus służby cywilnej, wydawało się, że dobro zwycięża, a odpowiedzialni za przemoc zostaną przykładnie ukarani. Na bazie tej sprawy wszyscy mieli zobaczyć, że nie ma przyzwolenia na gnębienie pracowników. Joanna Koczaj-Dyrda wypowiedziała wojnę, ale nie miała pojęcia, z czym będzie się to wiązało dla niej samej.
POSŁUCHAJ PIERWSZEGO ODCINKA:
- Mobber wytoczył mi 8 różnych postępowań - mówi Koczaj-Dyrda, wyliczając postępowania dyscyplinarne w ministerstwie i w izbie radców prawnych. Zaczęła się nią interesować prokuratura, musiała się też tłumaczyć przed sądem. We wszystkich sprawach musiała się bronić sama, ale wszystkie ostatecznie wygrała. Potem przeszła do kontrataku - wytoczyła proces ministerstwu i znowu to jej sąd przyznał rację.
Jest tylko jedno "ale". Dokładna analiza akt sprawy wykazała, że jedna z najgłośniejszych afer mobbingowych ostatnich lat wcale nie była aferą mobbingową! Dlaczego? Bo tak działa właśnie paragraf 2. Absurdalne przepisy sprawiają, że osoby doświadczające mobbingu muszą szukać wytrychów prawnych, a na polu walki zostają całkiem same. Nawet bohatersko walcząca Koczaj-Dyrda, specjalizująca się w tej tematyce radczyni prawna, w swojej własnej sprawie nie była w stanie udowodnić przed sądem mobbingu. Afera mobbingowa w Ministerstwie Zdrowia istniała więc tylko w mediach, o czym dokładnie dowiesz się z pierwszego odcinka serialu.
Ekspertką w serialu "Paragraf 2" jest Dominika Sadowska, która od dwudziestu lat szkoli z zakresu działania antymobbingowego. Rozwiązuje konflikty w miejscu pracy i doradza. To ona opowiada o konsekwencjach często bagatelizowanego zjawiska. - Mobbing to jest nasza choroba cywilizacyjna. Mobbing prowadzi do samobójstw - mówi Sadowska i dodaje, że wielokrotnie przyszło jej pracować w firmie, w której ktoś popełnił samobójstwo z powodu mobbingu. Wspomina o ludziach kompletnie rozbitych z powodu przemocy psychicznej, a nawet takich, którzy po takich doświadczeniach tracili pamięć. Opowiada o mechanizmach, które powodują, że grono poszkodowanych, chorujących, cierpiących, ponoszących konsekwencje psychiczne jest znacznie szersze niż krąg ofiar.
W kolejnych odcinkach Michał Janczura pokaże inne oblicza walki z mobbingiem. Zabierze słuchacza na Śląsk, gdzie trwa proces jednego z dyrektorów MOPS-u oskarżonego o znęcanie się nad swoimi pracownicami. Mimo prokuratorskich zarzutów, a nawet nieprawomocnego wyroku dyrektor wciąż pracuje, a burmistrz miejscowości odpowiada: "Dyrektor też ma swoje prawa".
Autor serialu wraca też do spraw księdza Jacka Stryczka i dziennikarza Tomasza Lisa. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, co się stało w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Pyta, jak działały instytucje państwa i czy osoby doświadczające przemocy mogą liczyć na wsparcie. Zajrzymy też do podręcznika zarządzania, który wprost namawia do stosowania mobbingu i znęcania się nad podwładnymi.
"Paragraf 2" to także poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, kim jest mobber i czy można zbudować jego obraz. To wreszcie opowieść o tym, że nie ma odpornych na przemoc, a doświadczyć jej może każdy. Posłuchaj pierwszego odcinka >>>
Przy okazji publikacji serialu Dominika Sadowska stworzyła miniprzewodnik, w którym wyjaśnia, co robić po mobbingu i jak się zachować. By przeczytać, wejdź TUTAJ >>>
Autorem serialu "Paragraf 2" jest Michał Janczura, za oprawę muzyczną i postprodukcję odpowiedzialny jest Bartosz Dąbrowski, za fact-checking - Katarzyna Rogowska, a za oprawę graficzną - Andrzej Piłatowicz - Studio Zaiste, a za promocję - Marta Szewczyk. W pierwszym odcinku głosów lektorskich użyczyli: Piotr Jaśkowiak i Adam Ozga. Producentką jest Magdalena Birecka.
-
Roksana bała się, że spotka ją to samo, co Dorotę z Nowego Targu. "W szpitalach leżą kobiety świadome, że grozi im śmierć"
-
Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senator miała 85 lat
-
Trzecia Droga zaprosiła na konsultacje PiS i Konfederację. Na opozycji wybuchła awantura
-
Coraz więcej zakażeń boreliozą w Polsce. W tym roku potwierdzono już ponad 4,9 tys. przypadków
-
Miała trzy promile alkoholu i "opiekowała się" synkiem. Została zatrzymana i trafiła do aresztu
- Rząd przyjął nowelizację budżetu na 2023 rok. Morawiecki: Dokonaliśmy rewizji
- Startuje cross-border.pl - KIG i Amazon pilotują eksport polskich MŚP
- Donald Trump ogłosił, że postawiono mu zarzuty. Chodzi o przetrzymywanie niejawnych dokumentów
- Iga Świątek wygrała z Beatriz Haddad Maią. Polka w finale French Open
- Ujarzmić kobiece lęki. Czego i z jakiego powodu się boimy?