Tu kiedyś było getto... WIDEOSPACER po dawnym getcie. "Plac przeładunkowy", "most westchnień", "nieludzka medycyna"

TOK FM i Muzeum Getta Warszawskiego zapraszają na spacer po terenie byłego getta warszawskiego. Zobaczymy najważniejsze miejsca, związane z historią życia i zagłady jego mieszkańców. Na naszej trasie znajdzie się m.in. Teatr Lalka, czyli ostatnia siedziba Domu Sierot Janusza Korczaka, zachowany fragment muru getta przy Złotej, ulica Próżna czy Kładka Pamięci na Chłodnej.

Centrum Warszawy. Na terenie obejmującym ok. 316 hektarów w 1940 roku zostaje utworzone przez niemieckie władze okupacyjne getto warszawskie - zamknięta żydowska dzielnica, w której obrębie znalazły się fragmenty Śródmieścia, Woli i Muranowa.  

Za murami getta 16 listopada 1940 roku zamknięto ponad 380 tys. warszawskich Żydów. W następnych miesiącach odcięty od reszty miasta teren systematycznie zmniejszano, natomiast liczba stłoczonych mieszkańców rosła z powodu przesiedleń z innych miejscowości. W 1941 roku osiągnęła prawie pół miliona osób.

Głód, choroby, walka o przetrwanie, śmierć i cierpienia były codziennością getta. Ale z drugiej strony, jak pisał Marek Edelman, "getto to był nie tylko brud, smród i ubóstwo, i zabijanie. Tam było też normalne życie"...

Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, TOK FM i Muzeum Getta Warszawskiego zapraszają na spacer po terenie byłego getta warszawskiego. Zobaczymy najważniejsze miejsca, związane z historią życia i zagłady jego mieszkańców. Na naszej trasie znajdzie się m.in. Teatr Lalka, czyli ostatnia siedziba Domu Sierot Janusza Korczaka, zachowany fragment muru getta przy Złotej, ulica Próżna czy Kładka Pamięci na Chłodnej. 

Naszą przewodniczką jest Masza Makarowa z Muzeum Getta Warszawskiego. Wideo przygotowała Joanna Sarwińska, wsparciem operatorskim był Paweł Rysak, za grafiki odpowiedzialny jest Andrzej Piłatowicz ze Studia Zaiste. 

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM