Co się stało z naszą małą władzą? Samorząd lokalny bez znieczulenia i od kulis [PODCAST MAŁA WŁADZA]

Jak funkcjonuje lokalny samorząd? Na pewno PR ma dobry. W debacie publicznej mówi się o nim albo dobrze, albo wcale. A jak jest naprawdę? Andrzej Andrysiak wyruszył z mikrofonem do mniejszych miejscowości, by z bliska przyjrzeć się małej władzy.
Zobacz wideo

Najważniejszy jest interes ugrupowania i robota dla swoich. Opozycja ma siedzieć cicho, a jak krzyczy, to trzeba ją zniszczyć lub przekupić. Media to wróg, bo patrzą na ręce. Obywatele są od głosowania raz na pięć lat, rządzenie to nie ich sprawa. 

Brzmi znajomo? Nie, tym razem nie chodzi o rządy PiS, a o lokalny samorząd. Władzę na górze prześwietlamy dokładnie, ale tę na dole traktujemy pobłażliwe. Zniknęła nam z radaru, bo przecież jest samorządowa, blisko ludzi i rozwiązuje ich problemy. Ale to tylko wersja oficjalna i PR.

Pojechałem do kilku mniejszych miejscowości, by przyjrzeć się lokalnej władzy. Zacząłem od Trzebnicy, kilkunastotysięcznego miasteczka niedaleko Wrocławia. Obecny burmistrz rządzi tam od 2006 roku, czyli już 17 lat. Co więcej, ostatnio wybory wygrywał w pierwszej turze. Czy rzeczywiście jest takim świetnym gospodarzem? Czy faktycznie mieszkańcy go uwielbiają? Czy piosenki na jego cześć są naprawdę bezinteresowne? Jak rządzi się w mieście, w którym właściwie nie ma opozycji? 

Po trzebnickim światku oprowadzają mnie niezależny dziennikarz, radni, aktywiści, działacze społeczni. Posłuchaj ich opowieści. Posłuchaj, co się stało z naszą samorządnością. Z naszą "Małą władzą".

Pierwszy odcinek jest już dostępny. POSŁUCHAJ >>>>

Emisja pierwszego odcinka podcastowego serialu dokumentalnego na antenie TOK FM dziś, w poniedziałek 5 czerwca, w audycji "Mikrofon TOK FM" po godz. 20. Odcinka wysłuchać można również na kanale TOK FM Select na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts. Kolejne odcinki serialu "Mała władza" - a będzie ich w sumie osiem - będą publikowane w kolejne poniedziałki. 

Autorem serialu jest Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", prezes Rady Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. W przeszłości między innymi redaktor naczelny tygodnika "Kulisy" i "Życia Warszawy" oraz zastępca redaktor naczelnej "Dziennika Gazety Prawnej". Nominowany do Grand Press, nagrody im. Torańskiej, nominowany i nagradzany w konkursie SGL Local Press. Ekspert fundacji Media Forum Rozwój Lokalny. Felietonista magazynu "Pismo". Autor powieści "Zasada nieoznaczoności" książki reporterskiej "Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu". 

Za redakcję, produkcję i postprodukcję odpowiedzialni są: Bartosz Dąbrowski i Magdalena Birecka. Factchecking - Katarzyna Rogowska, promocja zaś - Marta Szewczyk. Grafiki przygotował Andrzej Piłatowicz ze studia Zaiste. 

TOK FM PREMIUM