"Techstorie" wyróżnione w głosowaniu słuchaczy. Ale autorki nagrody nie przyjmą. Tłumaczą dlaczego

"Techstorie", czyli podcast TOK FM, którego autorkami są Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska, został wyróżniony w głosowaniu słuchaczy i słuchaczek w konkursie Best Stream Awards. Autorki zdecydowały się jednak nie przyjmować nagrody. W krótkim nagraniu wyjaśniły dlaczego.

"Techstorie" zostały wyróżnione w kategorii "Podcast nowe technologie". Podcast jest przygotowywany przez doskonałe dziennikarki technologiczne: Joannę Sosnowską, redaktor prowadzącą projekt "Jutronauci" w "Gazecie Wyborczej", oraz Sylwię Czubkowską, autorkę m.in. książki "Chińczycy trzymają nas mocno", a także felietonistkę "Magazynu Pismo". 

W konkursie Best Stream Awards, gdzie o przyznaniu nominacji zdecydował algorytm, to głosy słuchaczy i słuchaczek decydowały o zwycięstwie w poszczególnych kategoriach. "Techstorie" zostały wyróżnione ex aequo z podcastem "Technologicznie" Bartka Pucka i Jarosława Kuźniara.

Dziennikarki podziękowały słuchaczom i słuchaczkom za wszystkie głosy oraz recenzje. W filmie opublikowanym na profilu podcastu na Instagramie (@techstorie_podcast) ogłosiły jednak, że nagrody nie przyjmują. 

- Powodem (decyzji) jest to, że wśród nagrodzonych jest tzw. Żurnalista, podcaster o bardzo wysokich zasięgach (...), ale zarazem jest to człowiek, który całą swoją karierę podcastową, i nie tylko podcastową, bo też influencerską, zbudował na oszustwie. Żurnalista nie bez powodu przez lata występował bez nazwiska i bez pokazywania twarzy, bo jak się okazuje, i pisał o tym "Magazyn Spider's Web+", w którym niedawno pracowałam, było mu to potrzebne, by ukryć swoje ogromne, niepopłacone długi - stwierdziła Sylwia Czubkowska. - I choć jest nam bardzo miło, to za nagrodę tym razem podziękujemy - dodała Joanna Sosnowska.

Autorki podcastu "Techstorie" podkreśliły: "Jako że zależy nam na promowaniu tak jakościowych, jak i etycznych treści i twórców, to nie chcemy choćby pośrednio firmować postaci takiej jak Żurnalista".

W rozmowie z tokfm.pl dodały, że ich krok ma swój jasny cel. - Uważamy, że za jakością materiałów powinna iść też wysoka etyka pracy. Jeśli media i konkursy branżowe odpuszczą ten aspekt, to czeka nas dyktat zasięgów - kosztem jakości i etyki właśnie - deklarują wspólnie Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska.

Cały film, w którym wyjaśniają swoją decyzję, można zobaczyć tutaj:

A podcast "Techstorie" wraca już we wrześniu. Zachęcamy do odsłuchania odcinków archiwalnych, które dostępne są na tokfm.pl, w aplikacji TOK FM, a także w Spotify, Apple Podcasts oraz na YouTube. 

TOK FM PREMIUM