Jest marzec, a w kasie pustki. Nie ma pieniędzy na obchody powstania Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności, które rozdziela środki na organizację obchodów, nie dostało jeszcze przelewu od rządu. Czeka na ponad 20 milionów złotych. Początkowe problemy koordynacyjne, np. dokładne rozplanowanie imprez, są rozwiązywane na bieżąco. Pozostały jednak te najważniejsze.

- Są niejasności finansowe. Nie ma decyzji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które ma budżecie środki na organizację obchodów. Te kwestie musimy dokładnie doprecyzować - mówi dyrektor ECS-u ojciec Maciej Zięba. Zwraca uwagę na to, że na przygotowanie imprezy jest coraz mniej czasu. - Mamy marzec, a pieniędzy jeszcze nikt "nie przyklepał". Czekamy na decyzje, bo to umożliwi operacyjne działania - dodaje.

Mowa między innymi o podpisaniu kontraktów z artystami. Bez zabezpieczonych środków takich umów nie można zawrzeć. Obchody 30. rocznicy powstania Solidarności, które rozpoczną się już w kwietniu, będą huczne. Europejskie Centrum Solidarności zaplanowało szereg wystaw, koncertów, przedstawień multimedialnych.

Za co musicie już zapłacić? "Poproszę o następne pytanie..."

- Czy jest coś za co musicie już zapłacić, ale nie macie pieniędzy? - pytał reporter TOK FM. - Poproszę o następne pytanie - odpowiedział ojciec Zięba.

ECS nie może teraz dać pieniędzy Solidarności. Związek poprosił o prawie milion złotych na zorganizowanie ogólnopolskich obchodów. Za imprezy związkowe płaci z własnej kasy. - Natomiast ile otrzymamy, trudno powiedzieć - mówi Jerzy Langer odpowiedzialny w Solidarności za finanse. - Nie mamy jeszcze odpowiedzi na nasze propozycje - dodaje.

Reporter TOK FM ustalił nieoficjalnie, że podobnie było z finansowaniem obchodów wybuchu II wojny światowej. Pieniądze wpłynęły na konto organizatorów w ostatniej chwili, mimo kilkukrotnych monitów.

Obchody 30. rocznicy powstania Solidarności rozpoczną się w kwietniu, a zakończą w październiku. Zaplanowano między innymi szereg wystaw, multimedialny show Roberta Wilsona oraz koncert gwiazdy światowego formatu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM