Bydgoszcz: estakada przetnie boisko szkolne i dworzec [ZDJĘCIA]

Bydgoszcz będzie miała estakadę łączącą górny i dolny taras miasta. Drogowcy ogłosili przetarg na budowę inwestycji. Ale co cieszy kierowców, innych już niekoniecznie. Budowa oznacza bowiem wyburzenia i zabranie boiska szkole podstawowej.

Estakada to długo wyczekiwana inwestycja, która ma pomóc rozładować korki w mieście. Została zaplanowana 70 lat temu. Na jej drodze, co prawda, nie ma wielu budynków, ale i tak niektóre trzeba będzie wyburzyć, m. in. kamienice, garaże i pawilony handlowe przy dworcu PKS.

- Mamy wszystkie uzgodnienia zrobione. One bardzo, bardzo długo trwały, bo PKS walczył o swoje. Ale udało się - cieszy się Jan Siuda, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Estakada przetnie też boisko Szkoły Podstawowej nr 56 na Wzgórzu Wolności. - Obawiam się tylko momentu budowy tej drogi, żeby to wszystko było bezpieczne dla dzieci. Natomiast jeśli chodzi o boisko, to nie będzie tak źle, bo mamy zapewnienie, że będą postawione ekrany akustyczne - mówi Magdalena Baranowska, dyrektorka szkoły.

"Szkoła niczego nie straci"

Bydgoski ratusza zapewnia, że dzieci będą miały gdzie się bawić - Boisko będzie zmienione i przeniesione. Szkoła niczego nie straci, osobiście to parafowałem. Na pewno nie będzie to miejsce, gdzie będzie stał jeden kosz i nic więcej - zapewnia reporterkę TOK FM Marian Sajna, dyrektor Wydziału Edukacji.

Estakada o długości 1,5 kilometra połączy Wzgórze Wolności z położonym niżej centrum miasta.- Sam pomost jezdni będzie na wysokości około 14 metrów nad terenem, a górna wysokość pylonu to 60 metrów. Droga będzie miała jezdnię o dwóch pasach ruchu w obie strony i oczywiście drogi zjazdowe i wjazdowe z estakady. W przyszłości będzie miała kategorię powiatową - zapowiada Jan Siuda.

Inwestycja ma kosztować około 150 milionów złotych, połowę tej kwoty da Unia Europejska. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace ruszą w połowie roku. Pierwsi kierowcy pojadą estakadą za 3 lata.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM