Ostatnia droga pary prezydenckiej

Po mszy w Bazylice Mariackiej prezydencka para wyruszy w ostatnią drogą. Krakowskim traktem królewskim kondukt przejdzie na Wawel. Parze prezydenckiej towarzyszyć będzie najbliższa rodzina, przedstawiciele polskich władz i duchowni. Pożegnanie na Wawelu będzie najbardziej kameralną częścią dzisiejszych uroczystości.

Żałobny kondukt przejdzie ul. Grodzką, mijają między innymi symboliczny Krzyż Katyński, przy którym nieustająco palą się setki zniczy.

Już od kilku godzin u wylotu Grodzkiej stoi kilkaset osób. Wszyscy liczą na to, że choć przez chwilę będą mogli uczestniczyć w tym symbolicznym wydarzeniu.

W czasie uroczystości na Wawelu - na dwie godziny wzgórze zostanie zamknięte.

W uroczystościach na Wawelu uczestniczyć będzie tylko najbliższa rodziny Marii i Lecha Kaczyńskich, przedstawiciele najwyższych władz Polski i duchowni.

Trumny zostaną wyprowadzone z Katedry Wawelskiej południową bramą i przeniesione do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. To najbardziej kameralny element dzisiejszych uroczystości. Prezydencka para spocznie w alabastrowym grobowcu. Na jego bocznej ścianie umieszczono napis: Lech Aleksander Kaczyński i Maria Helena Mackiewicz Kaczyńska.

Wedle protokołu oficjalne uroczystości na Wawelu powinny zakończyć się między 18 a 19.

Chwilę później krypta zostanie najprawdopodobniej otwarta dla wszystkich, którzy będą chcieli złożyć hołd tragicznie zmarłym.

DOSTĘP PREMIUM