"Tragedia w Smoleńsku to nie wypadek, a rezultat błędnych decyzji". Wałęsa w TOK FM

- Musimy wyciągnąć wnioski z tej wielkiej tragedii i zabezpieczyć się na tyle, żeby coś podobnego nie mogło się zdarzyć - mówił w Poranku Radia TOK FM Lech Wałęsa, były prezydent. - To nie był wypadek, to był splot niekorzystnych decyzji - dodał.

- Czy popiera pan tezę, że to był zamach? - pytał swojego gościa Jacek Żakowski. - Ja niczego nie wykluczam, ja tylko wiem, że to nie był wypadek - odpowiadał Wałęsa i tłumaczył: - Wypadek to jak coś pana zaskakuje, natomiast nie wtedy, jeśli pan wie, że pogoda jest zła, że pan jest niezabezpieczony, nie uzgadnia z państwem tylu wielkich ludzi na pokładzie. Tego wszystkiego nie było.

- Przecież on nie wylądował za pierwszym razem, tylko krążył kilka razy. Dlaczego krążył? - zastanawiał się były prezydent. - Bo miał wątpliwości, bo uzgadniał, bo się pytał. Jeszcze raz mówię, że to nie był wypadek, wypadek to jest zaskoczenie, to były błędne decyzje - przekonywał Lech Wałęsa w TOK FM.

Wałęsa nie chciał przesądzać, kto ponosi winę za katastrofę z 10 kwietnia. - To musimy zostawić fachowcom, ekspertom, tu trzeba mieć więcej danych, dlatego spokojnie z wnioskami - mówił. - Nie chodzi o karanie, ale o to, żeby się zabezpieczyć w przeszłości, żeby to się nie powtórzyło - dodał i raz jeszcze podkreślił: - Świadomy wybór przy ostrzeżeniach, wybór takiego wariantu z lądowaniem to jest błędna decyzja.

- Jak moglibyśmy zabezpieczyć się na przyszłość? - pytał Jacek Żakowski. - Pilot nie powinien mieć żadnych konsultacji w sytuacjach pogodowych, nie można zabrać najważniejszych ludzi do jednego samolotu - tłumaczył Wałęsa w TOK FM. - Organizowanie takiego wyjazdu powinno prowadzić do zgody, a zgoda polegałaby na tym, że prezydent powinien się zabrać razem z premierem, a nie organizować dodatkowe uroczystości. Niepotrzebna była konfrontacja z Putinem, skoro wszystko było już na dobrej drodze - mówił Wałęsa. - To był rezultat złych decyzji, ale ja nie wykluczam żadnego wyjaśnienia - dodał były prezydent.

DOSTĘP PREMIUM