Wyrok dla antyterrorystów za pomyłkę i zabicie psa

Sąd Rejonowy w Lublinie wydał wyrok w sprawie dwóch antyterrorystów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Policjanci w trakcie jednej z akcji przez pomyłkę weszli do domu przy Alei Kraśnickiej w Lublinie i zabili psa. Jeden z policjantów został skazany, drugi uniewinniony.

Na ławie oskarżonych zasiadało dwóch funkcjonariuszy Samodzielnego Pooddziału Antyterrorystycznego KWP w Rzeszowie: Waldemar B. i Robert B. Pierwszy, który odpowiadał za przekroczenie uprawnień i za to, że w trakcie akcji uderzył kolbą w twarz właściciela domu, został uniewinniony.

Wyrok skazujący usłyszał tylko drugi z oskarżonych. Sąd uznał, że antyterrorysta przekroczył swoje uprawnienia poprzez nieuzasadnione użycie broni palnej i oddanie strzału do psa rasy doberman. Zwierzę zostało poważnie ranne i trzeba było je uśpić. Policjant odpowiadał też za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo kobiety, która trzymała psa za obrożę. Został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Ma też zapłacić 900 złotych grzywny i w sumie ponad 2000 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sprawa dotyczy wydarzeń z końca 2006 roku. Do jednego z domków jednorodzinnych w Lublinie wieczorem wkroczyli antyterroryści. To była policyjna akcja rozbijania gangu. Policjanci byli pewni, że wchodzą do agencji towarzyskiej, prowadzonej przez szefa grupy. Ale pomylili się. Agencja mieściła się w drugiej części domu - bliźniaka.

W domu, do którego antyterroryści weszli przez pomyłkę był 76-letni mężczyzna i jego żona. Starsi państwo byli w szoku, gdy wieczorem zobaczyli w pokoju ludzi w kominiarkach. Antyterroryści od początku nie przyznawali się do winy, czyli do przekroczenia uprawnień. Twierdzili, że otrzymali polecenie od swojego przełożonego, by sprawdzić pomieszczenia na górze. Mówili też, że nie zdawali sobie sprawy, że penetrują zupełnie inny budynek.

TOK FM PREMIUM