Mieszkaniec Wrocławia pomógł ofiarom z Haiti. Akcja TOK FM i PAH

- Zróbmy coś, żeby ta nasza solidarność, o której tak pięknie mówimy, była solidarnością nie tylko z nami, ale też z innymi ludźmi - tak Janina Ochojska zachęcała do udziału w licytacji obrazu anonimowego artysty z Haiti. Dochód przeznaczony jest na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi, które w styczniu nawiedziło Haiti. Obraz kupił pan Marceli Smela z Wrocławia.

Olejny obraz - anonimowego artysty - wykonany na płótnie o wymiarach 66x55 cm przekazała Polskiej Akcji Humanitarnej Zofia Pinchinat-Witucka. Kupiła go w jednej z paryskich galerii. - To bardzo dobrze namalowany obraz. Jest ciepły, radosny, energetyczny, pokazuje życie. Bardzo mi się ten obraz podoba - mówiła w Komentarzach Radia TOK FM szefowa PAH Janina Ochojska. Jak kilkakrotnie podkreślała - obrazy haitańskich prymitywistów sa bardzo cenione na świecie. - Dziś malarstwo haitańskie można kupić w bardzo wielu galeriach na całym świecie. Ceny od 500 dol. - dodała.

Licytacja trwała od samego rana. Zakończyła się punktualnie o godzinie 20. Cena wywoławcza: 1000 zł. Najwyższą ofertę zgłosił pan Marceli Smela z Wrocławia. Ostateczna cena obrazu: 8 600 zł.

Wielkie morze potrzeb

Dochód z licytacji zostanie przekazany na pomoc ofiarom styczniowego trzęsienia ziemi. W wyniku kataklizmu życie straciło ok. 200 tys. mieszkańców Haiti Mimo wielkiej pomocy płynącej z całego świata sytuacja Haitańczyków jest bardzo trudna. - Organizacje charytatywne skupiają się teraz na tym, żeby zapewnić ludziom dach nad głową. A domy straciło ponad 1 mln osób. Ponieważ w maju zaczyna się okres deszczów, a w sierpniu okres huraganów - ci ludzie muszą jak najszybciej dostać choćby tymczasowe pomieszczenia, w których mogliby mieszkać. Nie mogą mieszkać pod płachtami brezentowymi czy plastikowymi - powiedziała Janina Ochojska.

PAH chce sfinansować budowę ok. 200 domów dla haitańskich rodzin. Koszt jednego, to 1,5 tys. dolarów. - Im więcej pieniędzy zbierzemy - tym więcej domów będziemy mogli zbudować - powiedziała szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Jak poinformowała tylko prowadzona przez nią organizacja zebrała do tej pory około 2 mln zł.

Oprócz domów PAH chce też finansować budowę "dwóch stref bezpieczeństwa dla dzieci". Dzieci będą tam - pod fachową opieką - spędzać czas i brać udział w różnych zajęciach.

Hojni Polacy

Janina Ochojska podkreśliła, że Polaków bardzo poruszyła tragedia Haiti. - Polskie społeczeństwo było bardzo ofiarne. To pozwoliło różnym organizacjom zebrać dużo pieniędzy - mówiła w Komentarzach Radia TOK FM.

Ale pomoc jest ciągle potrzebna. - Ludzie którzy przeżyli nie mają podstawowych warunków do życia. W dodatku to się jeszcze pogorszy w związku ze zmianą pogody. Oni nie mają szans oprzeć się huraganowi mieszkając pod płachtami. Ci ludzie potrzebują naszej pomocy, naszej solidarności - powiedziała. Dlatego zachęca do wzięcia udział we wspólnej akacji PAH i radia TOK FM. - Zróbmy coś żeby nasza solidarność, o której tak pięknie mówimy, była solidarnością nie tylko z nami, ale też z innymi narodami, z innymi ludźmi - apelowała.

Ochojska liczy, że aukcja zakończy się sukcesem i nie kryje, że być może będą następne. - Zastanawiam się, czy nie włączyć polskich malarzy do pomocy i posprzedawać kolejne obrazy, tym razem polskich autorów - mówiła.

Aukcja zakończy się o 20.

TOK FM PREMIUM