Gdzie dwóch się bije, tam pacjent traci. Walka o jedno z najstarszych polskich uzdrowisk

Ważą się losy krakowskiego uzdrowiska Swoszowice, które przy pomocy kąpieli mineralnych leczy między innymi reumatyzm i choroby dróg oddechowych. Kraków, co prawda, planuje wydać prawie 200 mln złotych na rozwój regionu, ale jednocześnie bardzo ogranicza możliwość rozbudowy samego szpitala.

Położone w południowej części Krakowa Swoszowice to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Na terenie malowniczego parku zdrojowego o powierzchni 7 ha znajduje się Główny Dom Zdrojowy i zabytkowa willa Szwajcarka.

W styczniu uzdrowisko Swoszowice przeszło w ręce prywatnej spółki STP Investment z Bochni. Nowy właściciel chce rozbudować istniejące obiekty. - Jest bardzo duże zapotrzebowanie na nasze usługi lecznicze, ale niestety mamy małą wydolność z powodu małej bazy stacjonarnej - żali się prezes spółki Uzdrowisko Swoszowice Aleksandra Niżankowska.

Radny: Potrzebna korekta planu, inaczej uzdrowisko umrze

Kraków uzdrowiska chce. Na modernizację okolicznego terenu planuje przeznaczyć prawie 200 mln złotych, ale nie chce zgodzić się na rozbudowę samego obiektu szpitalno-sanatoryjnego, a tym samym stworzenie większej ilości miejsc dla pacjentów.

Radni mają związane ręce ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, zgodnie z którą na terenie uzdrowiska tereny zielone muszą zajmować co najmniej trzy czwarte, a zabudowa - najwyżej jedną czwartą terenu. To - według planu zagospodarowania przestrzennego, który przygotował prezydent Jacek Majchrowski - tylko pięćdziesiąt miejsc dla kuracjuszy.

- To znikoma ilość Mniejsze uzdrowiska potrafią obsługiwać nawet kilkuset kuracjuszy - komentuje Włodzimierz Pietrus, radny PiS i przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego. - Należy dokonać korekty tego planu, inaczej uzdrowisko będzie powoli umierać, bez szans na rozwój - dodaje. Teraz komisja pracuje nad poprawkami, które by na to pozwoliły.

Ludzie czekają, a terminy są długie

Na prawnych przepychankach jak zwykle tracą pacjenci. - Powinni rozbudować szpital jak najszybciej, żeby więcej osób mogło korzystać z zabiegów - uważa pan Marek, który w styczniu korzystał z kąpieli siarkowych. - Ludzie czekają, a terminy są długie. Sam czekałem dwa miesiące. Kuracja owszem, pomaga, ale na kilka tygodni. Trzeba by częściej te zabiegi mieć - dodaje po chwili.

Pacjenci skarżą się też na hałas dochodzący z okolicznych dróg. - W nocy jak ciężarówka przejeżdża, to mi się tak łóżko telepie! - skarży się pani Zofia. Na szczęście na nową drogę starczy. Plan rozwoju dla osiedla Uzdrowisko Swoszowice przewiduje budowę drogi, która rozładowałaby ruch i zredukowałaby poziom hałasu.

Na terenie Swoszowic znajdują się dwa źródła wód mineralnych - Zdrój Główny i Napoleon. Wysoka zawartość siarki w wodach klasyfikuje Swoszowice na czwartym miejscu w Europie i piątym na świecie. Rocznie w Swoszowicach wykonuje się ponad 25 tysięcy kąpieli mineralnych i innych zabiegów leczniczych.

DOSTĘP PREMIUM