"Dramatyczne różnice w wynikach sondaży. Porażka"

Według sondaży robionych dla TVN i Polsatu Bronisław Komorowski uzyskał prawie taki sam wynik. Dużo niższy uzyskał w sondażu robionym dla TVP - podkreślają profesorowie Janusz Czapiński i Jacek Wasilewski w Radiu TOK FM. Jak dodają, porażką PKW jest to, że oficjalne wyniki sa podawane z tak dużym opóźnieniem.

Wyniki PKW. OBOP był najbliżej - sprawdź>>

 

- Różnica między sondażami wynosi 7,5 punkta proc. - zwrócił uwagę psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński. Sondaże SMG KRC dla TVN i Homo Homini dla Polsatu prawie idealnie się pokrywają. Natomiast według sondażu OBOP dla TVP Komorowski uzyskał dużo gorszy wynik. Kto zamawia sondaż, takie wyniki dostaje - podsumował prof. Czapiński.

Te sondaże to nie były klasyczne exit polls - zwrócił uwagę prof. Jacek Wróblewski. To były sondaże telefoniczne. Ale 7,5 proc to jest dramatyczna różnica, to porażka - podsumował.

Chodzi tu nie o bezwzględny wynik poparcia dla obu kandydatów, ale o różnicę pomiędzy nimi. W badaniu OBOP dla TVP Kaczyński ma wynik 5,4 proc. gorszy od Komorowaskiego. W przypadku badań dla TVN i Polsatu różnica wynosi ok. 13 procent.

"Porażka PKW"

Goście Anny Laszuk zwrócili też uwagę, że brak oficjalnych wyników, w godzinę po zakończeniu głosowania, to porażka PKW jako instytucji. Po co te komputerowe łącza? Te wyniki już powinny być. Przecież to były pojedyncze kartki z 10 nazwiskami. Na każdej jeden krzyżyk. Komisje miały do policzenia kilkaset, no tysiąc takich kartek.

Wyniki sondaży trzech pracowni. Najbliżej wyniku podanego przez PKW był OBOP , który przeprowadzał badanie dla Telewizji Polskiej:

DOSTĘP PREMIUM