Kto z PiS nie chce pracować w zespole Macierewicza?

Nie wszyscy z Prawa i Sprawiedliwości wstąpią do parlamentarnego zespołu Antoniego Macierewicza. Powody? Jedni wykręcają się nadmiarem własnych obowiązków, inni uważają, że grupa jest na tyle duża, że są już niepotrzebni. Niektórzy cicho przyznają, że nie przypasował im jej przewodniczący. - Nasza nieobecność to nie jest bunt - zapewniają.

Ci, którzy postanowili nie przystępować do parlamentarnego zespołu zajmującego się tragedią smoleńską, to głównie posłowie kojarzeni z frakcją liberalną PiS. Na czele z takimi partyjnymi gwiazdami jak Joanna Kluzik-Rostkowska, Elżbieta Jakubiak czy Jan Ołdakowski.

Zobacz pełna listę członków zespołu

Jarosław Zieliński, wiceszef smoleńskiego zespołu bagatelizuje: - To nieliczni. Widocznie nie mają czasu, żeby pracować razem z nami - mówi. Ci "nieliczni" to w sumie - jak wynika z danych podawanych obecnie przez Kancelarię Sejmu - 49 posłów i 11 senatorów PiS. Ale trzeba też przyznać, że tych niezapisanych do zespołu parlamentarzystów ubywa, bo dopiero teraz - także pod wpływem zainteresowania mediów - dopisują się do listy.

"Zespół powinien być mniejszy", "Nie jestem tam potrzebna"

Są jednak i tacy, którzy zostają przy swoim stanowisku i deklarują, że do zespołu się nie zapiszą. - Ale nie jest to żaden bunt - zapewnia w rozmowie z reporterem TOK FM poseł Jan Ołdakowski. - Ja po prostu tak postanowiłem, że się do niego nie zapiszę - wyjaśnia, a jego koleżanka z partii Elżbieta Jakubiak przypomina, że uczestnictwo w zespole jest dobrowolne. - Ja po prostu zajmuje się w Sejmie zupełnie innymi sprawami. Nie muszę także uczestniczyć w pracach tej grupy - podkreśla.

Innymi obowiązkami wykręca się też poseł Adam Abramowicz. Tłumaczy nam, że jego domeną jest gospodarka, a nie - śledztwo smoleńskie. - Oczywiście, gdyby w zespole Macierewicza był niedobór posłów, to zasiliłbym swoją osobą go zasilił - deklaruje.

Ale póki co jest wprost odwrotnie. Dla niektórych posłów taka duża liczebność zespołu - 134 parlamentarzystów - to wręcz wada. - W mniejszych zespołach lepiej się pracuje. Tu przy takiej ilości pan przewodniczący będzie musiał dobrze to zorganizować. Nie jestem więc tam potrzebna - tłumaczy swoją nieobecność w zespole Lena Dąbkowska-Cichocka z PiS. - Jakby był tam nas cały klub, to moglibyśmy sparaliżować prace - wtóruje posłanka Maria Nowak.

Macierewicz nie pomoże PiS, ale i nie zaszkodzi

Wszyscy rozmówcy reportera TOK FM zapewniają, że - choć nie uczestniczą w pracach zespołu Macierewicza - interesują się katastrofą smoleńską. Informacje o postępach w tej sprawie będą zdobywać od kolegów pracujących w zespole.

Nieliczni pytani o to, dlaczego nie są w zespole, potrafili w przeciągu chwili zmienić zdanie i deklarowali, że się do niego zapiszą.

- Jestem lekarzem. Nie wiem, jak mógłbym pomóc w zespole - zastanawiał się poseł Tomasz Latos, ale zaraz potem deklarował: - Skoro jest takie zainteresowanie, to jeszcze dziś zapiszę się do zespołu - mówił poseł.

Tyle oficjalnie. W sejmowych kuluarach niektórzy z posłów PiS - także z tych należących do zespołu - przyznają, że błędem był wybór Antoniego Macierewicza na szefa zespołu. - Bo przez niego pokazujemy starą twarz. Zobaczymy, jak to się odbije na naszych wynikach - opowiada jeden z posłów. - On PiS-owi nie pomoże. Ale i chyba nie zaszkodzi - ripostuje z kolei inny szeregowy parlamentarzysta PiS.

Posłowie i senatorowie, którzy nie weszli do zespołu Macierewicza

W skład zespołu nie weszło 43 posłów klubu PiS: Adam Abramowicz, Iwona Arent, Marek Ast, Joachim Brudziński, Zbigniew Chmielowiec, Lena Dąbkowska-Cichocka, Tomasz Dudziński, Jacek Falfus, Tomasz Górski, Adam Hofman, Dawid Jackiewicz, Jarosław Jagiełło, Elżbieta Jakubiak, Grzegorz Janik, Dariusz Kaczanowski, Jarosław Kaczyński, Wiesław Kilian, Joanna Kluzik-Rostkowska, Bogusław Kowalski, Zbigniew Kozak, Maks Kraczkowski, Krzysztof Maciejewski, Mirosława Masłowska, Kazimierz Matuszny, Krzysztof Michałkiewicz, Wojciech Mojzesowicz, Maria Nowak, Jan Ołdakowski, Jacek Osuch, Pawel Poncyljusz, Jerzy Rębek, Adam Rogacki, Nelli Rokita, Monika Ryniak, Dariusz Seliga, Anna Sikora, Lech Sprawka, Piotr Stanke, Jan Szyszko, Krzysztof Tchórzewski, Robert Telus, Grzegorz Tobiszowski, Jarosław Żaczek.

Do zespołu nie dołączyło także 12 senatorów: Jerzy Chróścikowski, Lucjan Cichosz, Grzegorz Czeleje, Stanisław Gogacz, Henryk Górski, Kazimierz Jaworski, Stanisław Karczewski, Bronisław Korfanty, Krzysztof Majkowski, Adam Massalski, Wojciech Skurkiewicz, Grzegorz Michał Wojciechowski.

DOSTĘP PREMIUM