Zakład Oczyszczania Miasta sprzątnie polityków

Od jutra w miastach nie powinno już być bilboardów i plakatów z wizerunkami kandydatów na prezydenta. Dziś o północy minie bowiem dokładnie 30 dni od wyborów. To czas, który komitety wyborcze miały na oczyszczenie ulic z materiałów wyborczych.

O północy mija termin, który komitety wyborcze miały na sprzątnięcie głównie plakatów z wizerunkami kandydatów na prezydenta, bo bilboardami zajęły się wynajęte firmy. Od jutra sprzątać zaczną miejskie służby, ale kosztami obciążone zostaną komitety.

- Mamy wszystko pod kontrolą - zapewnia poseł PO Paweł Olszewski. - Korzystaliśmy z udostępnionych miejsc, głównie w witrynach sklepowych i miejscach prywatnych. Nie robiliśmy tak jak konkurencja: nie rozwieszaliśmy plakatów w miejscach nielegalnych, czyli na drzewach, latarniach itd., w związku z czym nie mamy problemu.

Ale, jak mówi konkurencja - pełnomocnik komitetu Jarosława Kaczyńskiego, wolontariusze PiS-u również mieli zakaz wieszania plakatów w miejscach niedozwolonych. - Wolontariuszy były tysiące w kraju i jeśli ktoś miał problem z powieszeniem, to różnie wieszali. Natomiast, czy plakaty jeszcze wiszą, czy je uprzątnęli... Nie mogę powiedzieć tak wprost, że nigdzie już nie ma plakatu - mówił w TOK FM.

Jeśli są, dowiedzą się o tym i usuną je odpowiednie służby. W Warszawie - Zarząd Oczyszczania Miasta. Bogdan Wawrzos nie przewiduje jednak, by było z tym dużo pracy: - Wybory prezydenckie są bardzo cywilizowane, oplakatowanie Warszawy jest znikome. Nie prowadzimy szczególnej akcji, czekamy na zgłoszenia służb miejskich, ewentualnie mieszkańców. I na te zgłoszenia będziemy reagowali.

Koszt sprzątnięcia metra kwadratowego przez ZOM wynosi od 10 do 50 złotych. W ubiegłych latach koszty, które ponosiły komitety, dochodziły nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

DOSTĘP PREMIUM