Remont dworca w Katowicach. Dramat części kupców

Owoce, warzywa, książki, obwarzanki, hot-dogi, góralskie kapcie, a nawet bielizna - już niebawem stragany z tym rzeczami znikną z katowickiego dworca. Trwają prace przygotowawcze do gruntownego remontu. Przy dworcu powstanie elegancka galeria handlowa, na blaszane budy z towarem miejsca nie będzie. Dla niektórych kupców, którzy od lat tu handlują, to osobisty dramat.

- Czy nami się ktoś interesuje, powiedz pani? - pyta reporterkę TOK FM jeden z handlarzy. - Prowadzę interes szmat czasu, 20 lat. No i teraz nie wiadomo, czy wyjść czy nie wyjść, czy co z towarem zrobić. Nikt nic nie wie. To nie tylko ja, ale wiele firm, pracowników zostanie bez pracy.

Rzecznik Prasowy PKP S.A. Michał Wrzosek powiedział, że firma informowała kupców o przebudowie już od dawna, i pisemnie i ustnie. - Być może najemcy nie powiedzieli o tym podnajemcom i stąd się wziął problem - uważa Wrzosek. Handlujący będą mogli wynajmować miejsce w galerii handlowej, ale już na nowych zasadach i w nowych cenach. Mają natomiast prawo pierwszeństwa.

Słowa rzecznika potwierdza pani Helenka, która sprzedaje góralskie kapcie. PKP dawno już powiedziało jej o remoncie, również o możliwości sprzedawania w galerii handlowej.

-Tak, my podostawaliśmy pisma, że jeżeli ktoś płacił czynsz i nie ma zadłużenia, będzie mógł wrócić. To jest tylko fakt, że małe firmy legną, bo czynsz będzie wielki - uważa pani Helenka, która mimo wszystko jednak optymistycznie patrzy w przyszłość. - Ja tam nie jestem wielką konkurencją, to gdziekolwiek miejsce znajdę. Jestem z Zakopanego, ale miejsca poszukam w Katowicach, bo wszyscy się mnie tu pytają, gdzie będę, jak dworzec będą remontować. To już niech to remontują. Zrobią i będzie ładniej - dodaje pani Helenka.

W przyszłym tygodniu ruszą główne prace związane z przebudową dworca. Zostanie zamknięty pierwszy fragment placu Szewczyka. W połowie września do obsługi pasażerów zostanie oddany dworzec tymczasowy od strony ulicy Andrzeja. Do tego czasu kupcy będą musieli znaleźć sobie inne lokum.

DOSTĘP PREMIUM