Nie mieszać się do polityki - ludzie kultury biją w Teatr Ósmego Dnia

Po liście w obronie artystów z Teatru Ósmego Dnia poznańskie instytucje kultury - te zależne od miasta - opowiedziały się w specjalnym liście za tym, by teatry nie poruszały spraw politycznych.

To kolejny rozdział konfliktu między Teatrem Ósmego Dnia a wiceprezydentem Poznania. Dyrektor legendarnego teatru dostała reprymendę od samorządowca za to, że razem ze swoimi artystami poparła działania posła Palikota. Po tym zdarzeniu znani polscy artyści wsparli specjalnym listem Ewę Wójciak i jej kolegów.

Teraz - jak informuje nasz reporter Marcin Krzemiński - pojawiło się kontrpismo, które podpisali w większości zależni finansowo od miasta szefowie teatrów czy muzeów. Pismo zawiera w zasadzie jedno zdanie: że samorządowe instytucje kultury nie powinny mieszać się w politykę, czyli to co wcześniej powiedział Ewie Wójciak wiceprezydent. List nie został nigdzie opublikowany, cytuje go tylko "Gazeta Wyborcza" : "My niżej podpisani, identyfikujemy się ze stwierdzeniem, że kultura finansowana ze środków publicznych winna być apolityczna, bowiem jest adresowana do wszystkich odbiorców, niezależnie od ich poglądów".

- Nie ma żadnej lojalki. To jest inicjatywa oddolna - przekonuje Sławomir Hinc. Twierdzi, że jest zaskoczony pismem. Czy na pewno?

- Rozmawiałem z ludźmi, którzy są bliżsi prezydenta Hinca niż stanowiska mojego - mówi jeden z sygnatariuszy listu Marek Raczak, szef Centrum Kultury Zamek. I tak mógł powstać ten list - dodaje już poza mikrofonem. Ale przekonuje, że nikt na niego nie naciskał, by pismo podpisał i że się z nim zgadza. - Instytucja kultury nie może angażować się w rozgrywki polityczne - dodaje.

Nieoficjalnie wiadomo, że zanim list ujrzał światło dzienne, wiceprezydent odbył długie spotkanie m.in. z Raczakiem. Ale obydwaj twierdzą, że chodziło tylko o sprawy służbowe. - List podpisał dyrektor Teatru Nowego, który jest w gestii marszałka województwa - podkreśla Hinc. I to - jego zdaniem - uwiarygadnia list. Ale to też dowód na to, jak bardzo jego głównym pomysłodawcom, mogło zależeć na anonimowości.

Kto ma rację w sporze o Palikota? Teatr Ósmego Dnia, czy oponenci

DOSTĘP PREMIUM