Szpitale w całym kraju zbierają dane nt. zatruć dopalaczami. Od tygodnia

Dopiero od tygodnia w Polsce zbierane są dokładne dane dotyczące zatruć dopalaczami. Takie dyscyplinujące pismo, datowane na 29 września 2010, rozesłał m.in. do ośrodków toksykologii klinicznej w całym kraju krajowy konsultant ds. toksykologii klinicznej.

W tym samym czasie resort zdrowia przygotował dla lekarzy zalecenia w formie instrukcji - z wykazem odpowiednich placówek i numerów telefonów, a także z informacją, jak postępować w przypadku zatrucia lub podejrzenia zatrucia "dopalaczami".

Otrzymały je od resortu zdrowia wszystkie szpitale w całym kraju. Instrukcje trafiły także zakładów opieki zdrowotnej, czyli wszystkich przychodni w całej Polsce. W pismach znajdują się m.in. informacja, jak działają dopalacze i jak leczyć skutki ich zażywania.

Ale to nie koniec, bo - jak mówi nam rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno - każda placówka, która przyjęła pacjenta po dopalaczach powinna zawiadomić policję. Ma także obowiązek zgłoszenia takich przypadków w formie raportu zbiorczego do konsultanta krajowego w dziedzinie toksykologii klinicznej.

- Głównie chodzi o kompleksowy system informacji, żeby wszystkie szpitale zbierały informacje i raportowały o przypadkach zatrucia dopalaczami - tłumaczy rzecznik w rozmowie z TOK FM.

I faktycznie, takie dane są zbierane, ale dopiero od początku miesiąca. Bo pismo, które krajowy konsultant skierował do ośrodków toksykologicznych, zostało wysłane dopiero 29 września. Wcześniejszych danych nie ma.

Pytamy o to rzecznika.

TOK FM: Wcześniej nie było takich raportów w sprawie dopalaczy, czyli tego, ile osób się nimi zatruło?

Piotr Olechno : - Oczywiście, takie informacje były zbierane, ale ciężkie zatrucia trafiały do zawsze ośrodków toksykologicznych. Pismo z resortu nakłada obowiązek na szpitale, aby obligatoryjnie o tym informować odpowiednie placówki

Czyli raportu na temat zatrucia dopalaczami nie ma, skoro informacje do niego są zbierane dopiero od początku miesiąca?

- O to należało by się zapytać konsultanta krajowego ds. toksykologii, czy takie dane były wcześniej zbierane.

Spytaliśmy. We wrześniu i tylko do ośrodków toksykologicznych po zatruciu dopalaczami trafiło ponad sto osób. Danych za październik jeszcze nie ma.

DOSTĘP PREMIUM