'Nie mitologizujmy OFE'. Gronkiewicz-Waltz w TOK FM

- Nie mitologizujmy OFE i nie potępiajmy w czambuł ZUS - przekonywała w Poranku Radia TOK FM Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. - Ja jestem dobrowolnie ubezpieczona w ZUS - dodała.

- Wszyscy uważają, że OFE to tak dobrze, a ZUS to tak źle - dziwiła się Hanna Gronkiewicz-Waltz w TOK FM. - Ja należę, ze względu na datę urodzenia, do grupy, która miała możliwość wyboru między ZUS a OFE i po przeliczeniu wybrałam ZUS - zaznaczyła była prezes NBP. - Większość moich kolegów zdecydowała się pozostać w ZUS, bo wiedzieliśmy, że OFE tyle nie zarobią, żeby wypłacić lepsze emerytury niż ZUS - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

"Boni: Mniej krzyków i straszenia. Więcej merytorycznej dyskusji ws. emerytur". Przeczytaj

PiS chce zgłosić projekt ustawy, według którego miałaby być dobrowolność wyboru między OFE a ZUS. - Ja myślę, że to już nie ma sensu, ludzie nie są w stanie tego policzyć - komentowała Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Ja sama nie byłam pewna w 1999r. czy dobrze policzyłam, dopiero teraz w 2011 okazało się, że dokonałam dobrego wyboru - dodała. - Ludzie są podatni na to co im powie ktoś w instytucji typu OFE, mogą nie mieć pełnej świadomości. Trzeba mieć przynajmniej dyskutanta profesjonalnego, żeby z pełną świadomością i odpowiedzialnością wybrać czy chce się mieć OFE czy ZUS - przekonywała Gronkiewicz-Waltz.

"Będziemy uważać z wprowadzaniem nowych inwestycji w Warszawie"

Minister Rostowski chce poddać większej kontroli finanse samorządów. - Kończą się dobre czasy dla dużych miast? - pytała Janina Paradowska. - Samorządy nigdy nie miały przedtem takiej szansy inwestowania, zwłaszcza poprawienia infrastruktury. Od czasu Gierka, poza kilkoma inwestycjami sztandarowymi, nasze drogi leżały i nic się z nimi nie robiło, to jest ogromna szansa - podkreślała prezydent Warszawy w TOK FM. Ale przyznała: - Dyscyplina wydatków bieżących już obowiązuje od 1 stycznia 2011. Nie możemy wydawać więcej niż mamy dochodów bieżących, na wydatki bieżące. - Co to znaczy dla Warszawy? - dopytywała Janina Paradowska. - Tempo wzrostu inwestycji będzie mniejsze. Warszawa ma rekordowe tempo wzrostu inwestycji, ale teraz to nie będą trzy miliardy, ale 1-1,5 mld - odpowiadała Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Przycinamy te rzeczy, które nie mają komponentu unijnego i te, w których mamy pewne problemy z akceptacją społeczną - mówiła prezydent Warszawy w Poranku TOK FM.

Ale zapewniała: - Te podstawowe rzeczy, jak Most Północny, druga linia metra, to na pewno będzie robione. Będziemy uważać z wprowadzaniem nowych inwestycji.

DOSTĘP PREMIUM