Kultura Gniewu: "Zwrócimy dotację za komiks o Chopinie"

- Ze względu na to, że absolutnie nie pasuje mi ton dyskusji o tym komiksie [...] żeby zakończyć tę sprawę to deklaruję, że jesteśmy w stanie zwrócić przyznaną nam dotację - powiedział w rozmowie z TOK FM Szymon Holcman przedstawiciel wydawnictwa, które przygotowało komiks "Chopin: New Romantic", za który Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapłaciło 30 tysięcy euro.

- Ja uważam, że cała ta afera szkodzi przede wszystkim recepcji komiksu w Polsce . Cokolwiek bym powiedział to nie przykryje to tego szumu wytworzonego przez media, które mówią, mam wrażenie, jednym głosem: komiks jest wulgarny, miał być dla dzieci, jest ogłupiający. Chciałbym tę dyskusję zakończyć mówiąc: nie, taki nie jest. Z drugiej strony cała ta sytuacja szkodzi wizerunkowi i promocji Polski za granicą - powiedział w rozmowie z TOK FM Holcman.

"Możemy oddać pieniądze za komiks"

- Jeśli to odwróci bieg wydarzeń, to ja składam taką deklarację absolutnie nie zgadzając się z tym, jak toczy się dyskusja i czego dotyczy oraz do jakich decyzji doprowadziła. Bardzo mi zależy przede wszystkim na ludziach, z którymi współpracowałem przy tym projekcie, czyli pracownikach ambasady polskiej w Berlinie, którzy wykazali wiele zrozumienia dla komiksowego medium, dla rzeczy które im zaprezentowaliśmy i w pełni to popierali rozumiejąc, o co w tym wszystkim chodzi - uzasadnia swoją decyzję o zwrocie dotacji, którą Kultura Gniewu otrzymała od Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Wydawnictwo, z którym współpracowaliśmy przy powstawaniu tego komiksu zadeklarowało, że zwróci MSZ dotacje, którą uzyskało na ten projekt - powiedział rzecznik ministerstwa Marcin Bosacki na konferencji prasowej. Przedstawiciel rządu wypowiedział się na ten temat o godzinę wcześniej niż Holcman wydał oświadczenie na ten temat. Mężczyzna zapytany przez TOK FM, czy jest to pierwsza oficjalna deklaracja Kultury Gniewu odparł: "Tak, mówię to teraz".

"Komiks nie przepadnie"

- Będziemy walczyć, by MSZ nie zniszczyło tego komiksu. Jest duża szansa, że "Chopin: New Romantic" nie przepadnie. Na pewno powróci (na rynek - przyp. red.) w jakiejś formie - zapowiedział Szymon Holcman. - To jest dobry komiks, w którym znajdują się świetne nazwiska z Polski i Niemiec. To jest jedna z ciekawszych antologii, która ukazała się w ostatnich latach - dodał.

"MSZ może być pod presją mediów"

- Od poniedziałku wieczór po dzisiejszy dzień ja widzę, że media mają tylko i wyłącznie problem z tym komiksem. - powiedział Holcman. - Mam wrażenie, że to media zaszczuły w pewien sposób opinię publiczną, ale też wpłynęły na decyzję ministerstwa - podzielił się swoją opinią z TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM