Ministerstwo Środowiska zapłaci karę za brak informacji o śmieciach

Ministerstwo wprowadziło przepisy, ale samo ich nie przestrzega. Jak ustalił reporter TOK FM resort środowiska zapłaci dziesięć tysięcy złotych kary, bo w ubiegłym roku nie dostarczył w terminie sprawozdania o odprowadzaniu odpadów. Podobny los czeka też setki tysięcy przedsiębiorców w całej Polsce.

Ministerstwo Środowiska każdego roku wyznacza termin, w którym wszyscy prowadzący ewidencję odpadów muszą złożyć sprawozdanie. Dokumenty trzeba dostarczyć do właściwego Urzędu Marszałkowskiego. Obowiązek dotyczy głównie przedsiębiorców, ale jak się okazuje także instytucji państwowych. - Nasze ministerstwo też musi składać takie sprawozdania - mówi rzecznik resortu środowiska Magda Sikorska, a na pytanie dlaczego tego nie zrobiło odpowiada, że winna jest jednostka podległa ministerstwu. - Odpowiedzialne za złożenie tego sprawozdania było w ministerstwie gospodarstwo pomocnicze, ale spóźniło się z jego realizacją. Gdy okazało się, że dokumenty nie są złożone natychmiast naprawiliśmy błąd - mówi Sikorska, a jak ustaliło TOK FM resort naprawił usterkę, ale dopiero jesienią. - Sprawozdanie dotarło do nas z półrocznym opóźnieniem - mówi Marta Milewska z Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego.

Każdy równy wobec prawa

Sprawozdania o odpadach w ubiegłym roku powinny dotrzeć do Urzędu Marszałkowskiego przed 31 marca. - Nie ważne czy to małe przedsiębiorstwo czy instytucja państwowa. Jeśli ktoś prowadzi ewidencje odpadów musi złożyć sprawozdanie - zapewnia Marta Milewska i dodaje, że jedną z instytucji, które nie dopełniły swojego obowiązku jest resort środowiska. - Prowadzimy postępowanie, ale przepisy mówią, że jeśli ktoś nie złożył dokumentacji w terminie musi zapłacić karę - dodaje Milewska i wyjaśnia, że wśród ukaranych będzie znacznie więcej instytucji państwowych i każda zapłaci 10 tysięcy kary. Jednak jak ustaliło TOK FM kary nie zapłaci Ministerstwo Obrony Narodowej, które dostarczyło sprawozdanie na czas. Pozostałe ministerstwa będą musiały płacić.

Resort chce świecić przykładem

W Ministerstwie Środowiska słyszymy, że sprawa sprawozdań to jeden z ważniejszych elementów pracy resortu. - Rozumiemy, że kwestia dawania dobrego przykładu jest podstawowa i chcemy, żeby wszyscy rozumieli na czym polega prawdziwa wartość informacji na temat odpadów jakie przekazujemy w sprawozdaniach i dlatego podobnie jak inne podmioty możemy podlegać karze - mówi rzecznik ministerstwa Magda Sikorska, która przekonuje, że kary za niezłożenie w terminie dokumentu mają mobilizować przedsiębiorców. - Sprawozdania zawierają ważne informacje, które są podstawą do prowadzenia gospodarki odpadami. Wysoka kara ma przekonać wszystkich, że sprawozdań nie można lekceważyć - mówi Sikorska.

Tysiące sprawozdań

W 2010 roku Sejm znowelizował ustawę o odpadach. Zgodnie z przepisami każdy, kto nie złoży w terminie sprawozdania o odprowadzaniu odpadów otrzyma karę. - Sprawozdanie musi składać każdy kto prowadzi ewidencję odpadów - mówi Łukasz Turowski z Ministerstwa Środowiska. Jak się okazuje taki obowiązek dotyczy sklepikarzy, którzy gromadzą kartony po różnych produktach, ale też na przykład właściciela kwiaciarni. Tylko w województwie mazowieckim jest kilkaset tysięcy przedsiębiorców zobowiązanych do składania sprawozdań.

Przedsiębiorco, masz kilka godzin! Grozi ci kara za brak sprawozdania o odpadach >>>

TOK FM PREMIUM