Balicki: Ustawy zdrowotne nie gwarantują bezpieczeństwa pacjentów
- Żeby prawidłowo ocenić pakiet ustaw zdrowotnych zaproponowany przez minister zdrowia Ewę Kopacz należy zastanowić się nad zasadami zawartymi w konstytucji - solidaryzm, efektywności i sprawiedliwość, i czy te ustawy będą pozwalały na lepszą ich realizację - mówił Marek Balicki w Poranku Radia TOK FM. - Jeśli tak na to spojrzymy, okaże się, że ani solidaryzm, ani sprawiedliwość nie będą większe, a w wielu przypadkach i efektywność nie będzie większa. W czasie debaty nad ustawą został pomylone pojęcia efektywności z produktywnością - przekonywał poseł.
Co to jest efektywność w opiece medycznej?
- Różnica pomiędzy efektywnością a produktywnością sprowadza się do tego, że za pieniądze kupimy więcej zdrowia, a nie usług zdrowotnych - tłumaczył Balicki. Jako przykład efektywnego wykorzystania środków w opiece medycznej były minister zdrowia powołał się na szwedzkie doświadczenia. - W ubiegłym tygodniu była wielka konferencja onkologiczna, gdzie lekarze podawali informacje o walce z nowotworami narządów rodnych. I tak w Szwecji jest tylko pięć szpitali akredytowanych do leczenia raka jajnika, tymczasem tylko na Mazowszu tych placówek jest kilkadziesiąt... Ale wyniki leczenia na Mazowszu są nieporównanie gorsze i to jest ta przepaść, która nas dzieli od starej Unii Europejskiej - mówił poseł SLD.
Według Balickiego przekształcenie szpitali w spółki nie doprowadzi do lepszych efektów w leczeniu nowotworów tylko spowoduje, że placówek z takimi uprawnieniami powstanie jeszcze więcej. - Bo żeby dobrze leczyć nowotwory trzeba mieć tradycję, zespoły, przygotowanie, warunki organizacyjne. Jak przekształcimy w spółki to jeszcze więcej szpitali będzie chciało wykonywać te usługi, no bo NFZ będzie płacić na leczenie raka jeszcze więcej - mówił Marek Balicki.
- I tak jest z ta ustawą. Wprowadza mechanizmy, które ocenia się z punktu widzenia produktywności, a nie efektywności. Co to oznacza dla pacjentów? Krótszy będzie okres przeżycia. A przecież nie oto chodzi w polityce zdrowotnej - ocenił gość Poranka.
Innym ważnym kryterium w ocenie pakietu jest, zdaniem byłego ministra zdrowia, sprawiedliwość. - Szpital Bródnowski, który przekształcił się w spółkę chce wprowadzić odpłatne konsultacje lekarskie na majątku publicznym wycenione na warunkach komercyjnych, czyli 100 zł, 200 zł. A to oznacza bariery ekonomiczne dla uboższych pacjentów - przekonywał Marek Balicki.
-
Protest rektora ws. "lex Tusk". "Nie mogę pozostać bierny". Czy profesor spodziewa się reakcji min. Czarnka?
-
"Interwencja poselska" Grzegorza Brauna. "Won, wypad z Polski!"
-
PiS zmienia ustrój w Polsce? Nie. "Wykorzystując każdą lukę w Konstytucji, buduje system alternatywny"
-
"Mężczyźni trzymali ją za włosy i gwałcili, a matka patrzyła. Czasem się uśmiechała". Dramat małych uchodźców z Ukrainy
-
Cień Rosji w tle wielkiej fuzji Orlenu z Lotosem? "W tej transakcji jest wiele znaków zapytania"
- Andrzej Nowarski odszedł z komisji ds. pedofilii. "Obserwując obecną sytuację, podjąłem decyzję"
- Prace komisji ds. wpływów należy bojkotować? Miller proponuje specjalny fundusz, by zebrać pieniądze na kary
- Ryszard Petru też wystartuje w wyborach do Senatu. "Będę ubiegał się o szefostwo"
- Z otoczenia Dudy odchodzą kolejni eksperci. Dr Arendarski: "Lex Tusk" sprzeczne z prawem
- Ukraina walczy i się zmienia. Jaka będzie? "Rozumieć Ukrainę" - nowy podcast Lichnerowicz i Bendyka