Napieralski: Energia atomowa może być niepotrzebna
SLD zapowiedziało, że zgłosi wniosek o referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce na dzisiejszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Grzegorz Napieralski W Poranku Radia TOK FM mówił:
- Chcemy, by przy udziale prezydenta Komorowskiego odbyła się szeroka debata publiczna - merytoryczna, w której wezmą udział nie tylko eksperci, ale też politycy. Mało rozmawiamy o inwestycjach w energetykę. A jej stan w Polsce jest bardzo zły. Mamy straty na dystrybucji nawet do 40 proc. Gdyby zainwestować w poprawę dystrybucję energii i obniżyć te straty o 10-15 proc., to okazałoby się, że energia atomowa nie jest potrzebna.
Tusk nie wyklucza referendum ws. elektrowni. Czytaj>>
Lider SLD wskazał na dwa potencjalne źródła energii, które do skutecznego używania potrzebują dofinansowania. Pierwszym jest węgiel brunatny i kamienny. - Czy nie warto zainwestować więcej w naukę i badania, by tyle samo spalać, a mniej emitować CO2? - pytał Napieralski. - Drugi nasz wielki potencjał to biomasa. Mamy więcej odpadów rolniczych niż Niemcy - przekonywał.
Napieralski: Pieniądze młodych inwestujmy w akcje
Janina Paradowska przytoczyła za "Gazetą Wyborczą" badania TNS OBOP, które mówią, że tylko 12 proc. ludzi w wieku 19-24 chce głosować na SLD. Niskie poparcie partii o najmłodszym kierownictwie Grzegorz Napieralski tłumaczył w ten sposób:
- Przez ostatnie trzy lata udało nam się odbudować zaufanie wśród młodych ludzi, bo cztery lata temu byliśmy w totalnym kryzysie. Proszę zauważyć ciekawą prawidłowość, że na SLD chce głosować olbrzymia większość studentów, którzy uczą się i pracują.
Lider partii liczy na to, że młodych ludzi dodatkowo przekonają złożone przez SLD propozycje w sprawie reformy emerytalnej. Chodzi o danie osobom przed 30-tką możliwości odkładania większej części pieniędzy do funduszy emerytalnych.
- Osoba, która dziś wchodzi na rynek pracy, może być najbardziej zagrożona zmianami proponowanymi przez rząd. Młody człowiek ma długą perspektywę, on czuje się pewniej. Pieniądze ludzi młodych powinny być inwestowane w akcje, to jest bardziej bezpieczne.
Od wprowadzenia tej poprawki Grzegorz Napieralski uzależnił swoje poparcie dla rządowego projektu. SLD chce też, żeby osoby, które w trakcie reformy 1995 roku mogły wybrać między pozostaniem w ZUS, a przejściem do OFE, dziś też mogły tego wyboru dokonać.
- To, co proponuje rząd, to tylko cząstkowa reforma. Powinniśmy popracować nad drugą ustawą. Minister Boni ją zapowiedział, my zgłosimy wiele własnych propozycji.
-
Pan Jan tak trudnych czasów nie pamięta. "Nie ma nawet na utrzymanie rodziny"
-
Skatowany we wrocławskiej izbie wytrzeźwień. "To nie pierwszy przypadek"
-
Baszir z Iranu w zamknięciu spędził 113 dni. Teraz chce od Polski zadośćuczynienia
-
Sebastian M. zatrzymany. PiS "odtrąbił sukces", a poseł z Łodzi wskazuje, kto mataczył. "Powinni mieć zarzuty"
-
To nie był pierwszy wypadek Sebastiana Majtczaka? Są nowe informacje
- Trzy pytania do Donalda Tuska od TVP. I wtedy mocna deklaracja szefa PO. "Mam coraz więcej dowodów"
- Ten sondaż to game changer? Władza w Polsce może się zmienić. Poseł wskazuje moment przełomowy
- Pierwszy błąd popełnili jeszcze "na mieście". Ekspert bezlitosny dla policji ws. śmierci w izbie wytrzeźwień
- Afera po publikacji filmu Wardęgi o youtuberach. Jest doniesienie do prokuratury
- Wybory. Tutaj karty do głosowania już czekają w długich szarych tubach. O co chodzi?