"Zablokujemy kopalnie, od 26 kwietnia nie będzie węgla"

Od 26 kwietnia aż do skutku trwać będzie blokada wysyłki węgla z kopalń należących do JSW. Tak ustalił dziś Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny działający w tej spółce - dowiedziało się TOK FM .

Jak w praktyce będzie wyglądał ten protest? - Z każdej kopalni wychodzą tory, po których węgiel jest wywożony pociągami towarowymi. Za tydzień we wtorek rano pracownicy staną na torach, przyniosą ze sobą flagi i transparenty - tłumaczy Piotr Szereda, rzecznik MKP. W tym czasie wydobywany węgiel będzie składowany na zwałach i nie będzie wychodził poza zakład.

Protest będzie prowadzony we wszystkich kopalniach spółki. Do tego czasu związkowcy są otwarci na rozmowy z zarządem. Prezes JSW Jarosław Zagórowski mówił na konferencji prasowej, jeszcze przed strajkiem, że blokady wysyłki węgla nie można już nazwać protestem tylko sabotażem.

Związkowcy z JSW nie zgadzają się na proponowane przez ministerstwo skarbu zasady upublicznienia spółki, przedstawiony górnikom pakiet pracowniczy uważają za niewiarygodny. Domagają się też 10-procentowej podwyżki płac. Wczorajszy 24-godzinny protest przyniósł straty w wysokości około 30 mln zł.

Górnicy JSW podczas strajku - zobacz zdjęcia

DOSTĘP PREMIUM