Obowiązkowa cytologia i mammografia - resort zdrowia szykuje projekt

Szefowa resortu zdrowia zmienia taktykę ws. obligatoryjnych badań profilaktycznych dla kobiet. Pomysł sprzed dwóch lat, aby wpisać cytologię i mammografię do badań pracowniczych ostro oprotestowała minister pracy i nie zgodziła się na takie rozwiązanie, co faktycznie zablokowało inicjatywę resortu zdrowia. Teraz jednak - jak nieoficjalnie dowiaduje się TOK FM - resort Ewy Kopacz wraca do tematu i szykuje nowe rozwiązania.

Nowy projekt powstaje właśnie w ministerstwie, bo resort nie zamierza tej sprawy odpuszczać. - Poprzedni pomysł był słuszny. Naszym zdaniem poprawiłby wykrywalność raka, ale także profilaktykę - mówi rzecznik resortu Piotr Olechno.

Sprawa zaczęła się w 2009 roku. Ale pomysł obowiązkowej mammografii i cytologii w formie zaproponowanej przez Ewę Kopacz od początku krytykowała szefowa resortu pracy Jolanta Fedak. Teraz swoje zdanie podtrzymuje:- Kodeks pracy nie jest od tego, aby prowadzić profilaktykę w kierunku zachorowalności na raka piersi i raka szyjki macicy - ocenia Fedak. - Kodeks pracy jest od tego, aby regulować stosunki między pracodawcą a pracownikiem.

Jej zdaniem pomył od początku był nietrafiony: - Takim sposobem nie rozwiązalibyśmy wszystkich problemów profilaktycznych, bo i tak połowa populacji, która nie pracuje, takimi badaniami nie byłaby objęta.

I sugeruje, aby skupić się na lekarzach pierwszego kontaktu, którzy powinni kobiety namawiać do badań, radzi także przyjrzeć się akcjom profilaktycznym. - Dotychczas NFZ ogranicza się do wysyłania zaproszeń listownie, to są metody naprawdę przestarzałe - dodaje.

Nieoficjalnie wiadomo, że resort zdrowia chce wpisać obowiązek badań profilaktycznych do ustawy o zdrowiu publicznym. Chce także postawić na nową jakość akcji profilaktycznych. Sprawa może nabrać tempa, bo ustawa ma być uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu.

W latach 2007-2009 jedynie 1/4 kobiet skorzystała z zaproszeń na bezpłatne badania w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

A dane statystyczne są przerażające. Tylko w 2007 roku na raka szyjki macicy zmarło 1907 Polek.

Nie tylko Narodowy! Cała Polska buduje stadiony: Gdynia, Tychy, Puławy... [ZDJĘCIA] >>

Cytologia i mammografia powinny byc obowiązkowe?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM