Śląskie gminy chcą oszczędzać grube miliony. Razem zapłacą mniej

To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. 14 śląskich miast znalazło sposób, jak zaoszczędzić miliony złotych. Zrzeszone w Górnośląskim Związku Metropolitalnym gminy zamierzają wspólnie kupować gaz, wodę, prąd i stać się największym odbiorcą w kraju.

Pomysł jest prosty. Gminy zamierzają przy negocjacjach z dostawcą wykorzystać swoją pozycję. - Skupieni w 14 miastach jesteśmy największym podmiotem, który sięga swoim rozmiarem Londynu - tłumaczy prezydent Świętochłowic i szef Górnośląskiego Związku Metropolitalnego Dawid Kostempski.

Pierwszy projekt dotyczy wspólnego zakupu prądu. Oszczędności mogą sięgnąć nawet 20 procent. W przypadku Świętochłowic to 600 tysięcy złotych. Starczy na nowy żłobek. Również prezydent Katowic Piotr Uszok, zastanawia się już na co wyda zaoszczędzone pieniądze. - Płacimy kilkanaście milionów za prąd, więc to są już grube miliony. Za taką kwotę można wybudować boisko - mówi Uszok.

Już w przyszłym tygodniu w biurze Górnośląskiego Związku Metropolitalnego rozpoczną prace eksperci. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem umowa na dostawy prądu dla 14 gmin zacznie obowiązywać od przyszłego roku.

DOSTĘP PREMIUM