Nauczyciele nie dostaną kwiatów na koniec roku szkolnego. ?I tak zwiędną"

Tysiące złotych wydane na kwiaty, pokoje nauczycielskie pełne bukietów, które i tak za chwilę zwiędną. Tak wygląda zakończenie roku szkolnego w prawie wszystkich polskich szkołach. W Łodzi będzie inaczej. Nauczyciele zamiast kwiatów dostaną... charytatywne cegiełki.

To pomysł fundacji Gajusz i fundacji Anioły Filantropii, które startują z projektem Szkoła Dobra. Zamiast tradycyjnych kwiatów uczniowie kupią specjalne cegiełki. Pieniądze przeznaczone będą na budowę stacjonarnego hospicjum dla dzieci nieuleczalnie chorych, które nie mają rodziców. - Cięte kwiaty i tak zwiędną, a pomoc zostanie na lata - przekonuje Agnieszka Osendowska, koordynatorka akcji Szkoła Dobra. - Budynek dla hospicjum już jest, ale trzeba go gruntownie wyremontować i odpowiednio przystosować - dodaje Osendowska.

W tej chwili chore dzieci, które nie mają mamy ani taty trafiają do hospicjum dla dorosłych lub Domów Pomocy Społecznej, a to dla nich nie jest najlepsze miejsce.

Dla fundacji Gajusz, która już prowadzi jedno hospicjum (opiekuje się chorymi dziećmi w ich domach) to duże wyzwanie. Przede wszystkim finansowe. Fundacja - jak wiele innych - żyje głównie z datków od ludzi dobrej woli i wpływów z jednego procenta. - Brakuje nam na lekarstwa i bieżące wydatki jak zakup paliwa czy sprzętu medycznego - przyznaje Anna Piekutowska z fundacji Gajusz.

Do akcji przyłączyło się już kilka łódzkich szkół. Myśli też o tym Mirosława Marciniak, dyrektorka szkoły podstawowej nr 1 w Łodzi: - Kwiaty na zakończenie roku szkolnego to dla nas duży problem. Czujemy się skrępowani i od dawna myśleliśmy o tym, żeby z nich zrezygnować na rzecz jakiejś charytatywnej akcji. Jednak kwiaty są dowodem wdzięczności, szacunki i podziękowania uczniów i chyba trudno będzie przekonać dzieci do cegiełek, ale spróbujemy - mówi dyrektorka.

Okazuje się jednak, że uczniów namawiać wcale nie trzeba. - Cegiełki to lepszy pomysł niż kwiaty i lepiej pomóc dzieciom niż wydawać na kwiaty - uważa Beata Bisiorek, uczennica IV klasy szkoły podstawowej.

Po opieką hospicjum Domowego Ziemi Łódzkiej jest 35 ciężko chorych dzieci. Pod skrzydłami fundacji Gajusz: ponad setka maluchów.

Opublikowano oświadczenia majątkowe ministrów>>

Cegiełki zamiast kwiatów?

DOSTĘP PREMIUM