Nagroda Radia TOK FM: Oto trzy nominacje!

Michał Boni, Andrzej Poczobut i Centrum Nauki Kopernik - to trzy nominacje do Nagrody Radia TOK FM. Laureat zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali w siedzibie Agory 11 czerwca br.

Nagrodę Radia TOK FM otrzyma osoba, instytucja lub organizacja, która w ciągu ostatniego roku wyróżniła się wyjątkowym wpływem na rzeczywistość.

Do połowy maja zbieraliśmy nominacje do nagrody - kandydatki i kandydatów zgłaszali słuchacze oraz członkowie Kapituły Nagrody. Spośród wszystkich zgłoszeń Kapituła wybrała trzy nominacje:

MICHAŁ BONI

Jak nominujący uzasadnili tę kandydaturę? "Za rozum, wrażliwość społeczną i wielki takt przy organizowaniu państwowych uroczystości po katastrofie smoleńskiej" oraz to, że "jako jedna z niewielu osób aktywnych w życiu politycznym rozumie i wdraża w praktyce sens pojęcia polityka ". "Jego wpływ na życie naszego kraju jest niezwykle znaczący choć nie spektakularny. Uczy nowoczesnej postawy patriotycznej. Postawy pracowitości, uczciwości i odwagi".

ANDRZEJ POCZOBUT

" Za odwagę" - za to, że "nie pozwala zapomnieć, że dyktatura na Białorusi jest hańbą Europy". Poczobut to "symbol opozycji białoruskiej i wolności słowa", który "przypomina i Polsce i Europie, że podstawową misją dziennikarza jest przekazywanie prawdy - czasami za wszelka cenę, niezłomne patrzenie władzy na ręce i stanie na straży wolności słowa. Przypomina też i dziennikarzom i opinii publicznej o sile słowa i prawdy, bo właśnie ze strachu przed nimi reżim go prześladuje".

CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Centrum zostało nominowane jako pierwsze w Polsce miejsce pozwalające na aktywny udział publiczności w rozpoznawaniu zjawisk naukowych, platforma spotkań merytorycznych, a także przestrzeń do organizacji wystaw, sztuk teatralnych, debat, wycieczek, konkursów i spotkań z zagranicznymi gośćmi. Nominujący docenili też sukces tego miejsca - do końca marca odwiedziło je ponad 500 tys. osób, z tego połowa to młodzież szkolna.

Nagroda Radia TOK FM zostanie wręczona w tym roku po raz pierwszy.

W skład Kapituły Nagrody wchodzą: dr Agnieszka Morawińska - dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie; prof. Monika Płatek z Wydziału Prawa i Administracji UW; prof. Janusz Czapiński - psycholog społeczny, SWPS, UW; dr Jakub Borowski - ekonomista, SGH; dr Adam Bodnar - HFPC, Wydział Prawa i Administracji UW; prof. Andrzej Zieniewicz - literaturoznawca, Polonistyka UW; prof. Radosław Markowski - socjolog SWPS; dr Andrzej Depko - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej; prof. Magdalena Fikus - z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN; Jerzy Baczyński - redaktor naczelny "Polityki", a także związani ze stacją komentatorzy i prowadzący - Janina Paradowska - "Polityka", Dominika Wielowieyska - "Gazeta Wy borcza", Jan Wróbel - dyrektor Liceum Społecznego "Bednarska" w Warszawie, Jacek Żakowski - "Polityka", Tadeusz Mosz - TVP - oraz redaktorzy Radia TOK FM na czele z redaktor naczelną Ewą Wanat.

Wręczenie Nagrody Radia TOK FM i ogłoszenie zwycięzcy odbędzie się 11 czerwca o godz. 20.00 w siedzibie Agory w trakcie oficjalnej gali.

W sprawie akredytacji prosimy o kontakt z sekretarz redakcji Zuzanną Piechowicz - mailto:zuzanna.piechowicz@tok.fm.

DOSTĘP PREMIUM