Zalewski w TOK FM: Zły czas dla prokuratury był zawsze

- Mieliśmy nadzieję, że po wprowadzeniu noweli nastąpi dobry czas, gdzie niezależność pozwoli prokuratorom na rzetelne prowadzenie śledztw - mówił w Poranku Radia TOK FM prok. Edward Zalewski, przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury.

- Krajowa Rada Prokuratury to jest nowe ciało. Rok temu weszła w życie nowela, która wprowadziła fundamentalne zmiany w funkcjonowaniu prokuratora, oddzieliła stanowisko Prokuratora Generalnego od ministra sprawiedliwości - przypominał w TOK FM prok. Edward Zalewski.

- Ale też wprowadziła tę zupełnie nową instytucję - Krajową Radę Prokuratury, na wzór Krajowej Rady Sądownictwa - mówił prok. Zalewski. I dodał: - Podstawowym zadaniem Krajowej Rady Prokuratury jest stanie na straży niezależności prokuratury.

- Praktyka jest taka, że jest zły czas dla prokuratury, rozsypują się bardzo głośne, trwające wiele lat śledztwa, mamy wyroki uniewinniające i nic się nie zmienia. Może najpierw poprawić praktykę, zanim będzie nowa ustawa - sugerowała Janina Paradowska.

Zły czas był zawsze

- Zły czas dla prokuratury był zawsze, mieliśmy nadzieję, że po wprowadzeniu noweli nastąpi ten dobry czas, gdzie niezależność, pojmowana także jako fachowość, pozwoli prokuratorom na bezstronne, rzetelne prowadzenie śledztw - odpowiadał Edward Zalewski. - Przypominam sobie, że w toku dyskusji na temat okresowych ocen, argumentem było, że nie potrzeba okresowych ocen, gdyż najwyższym weryfikatorem działań prokuratora jest niezawisły sąd - mówił prok. Zalewski. - Jeżeli tak jest i mamy teraz do czynienia z sytuacją kiedy sąd uniewinnia, wykazując błędy prokuratorów, to nastaje teraz czas dla kierownictwa prokuratury, żeby wyciągnęło wnioski z tego typu zachowań - podkreślał gość TOK FM.

"Nie ma konfliktu z Andrzejem Seremetem"

Pojawiły się informacje o konflikcie prok. Edwarda Zalewskiego z Prokuratorem Generalnym Andrzejem Seremetem. - Nie ma żadnego konfliktu - zapewnił Zalewski w TOK FM.

- Były konflikty dotyczące powołań na stanowiska - przypomniała Janina Paradowska. - Nie należy tego nazywać konfliktem. To jest stanowisko merytoryczne Krajowej Rady Prokuratury. Prokurator Generalny się z tym stanowiskiem nie zgodził - odpowiadał Edward Zalewski. I przekonywał: - Mamy tutaj do czynienia z merytorycznym przedstawieniem dwóch różnych stanowisk i nie można z tego faktu wyciągać wniosku, że jest jakiś konflikt.

- Jesteście nad Prokuratorem Generalnym? - pytała swojego gościa red. Paradowska. - Nie jesteśmy nad Prokuratorem Generalnym, nie jesteśmy pod Prokuratorem Generalnym. Zadaniem Krajowej Rady Prokuratury jest stanie na straży niezależności prokuratorów i mamy nadzieję, że po zmianie ustawy, także dopiszemy "i prokuratury" - odpowiadał gość TOK FM. - To nie ma nic wspólnego z rządzeniem w prokuraturze, my nie mamy takich ambicji - mówił prok. Edward Zalewski w Poranku TOK FM.

Celebryci reklamują. Kto wydał najwięcej? >>

TOK FM PREMIUM