Radziszewska: związki partnerskie wymagają oceny konstytucjonalistów

- Projekt o związkach partnerskich już jest, ale wymaga dyskusji - ocenia Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. - To z pewnością ważny społecznie problem, bo dotyczy związków nieformalnych zarówno homo-, jak i heteroseksualnych, dlatego konieczna jest debata w tej sprawie - stwierdziła.

Jej zdaniem projekt wymaga m.in oceny konstytucjonalistów. - Konieczne byłaby także ocena kosztów przyjęcia takiego projektu, bo przecież wszystkie ulgi i przywileje podatkowe dla osób, które teraz są w związku nieformalnym a chciałby np. zmienić swój status w ramach projektu o związkach partnerskich - spowodowałyby to mniejsze wpływy do budżetu i trzeba te koszty rzetelnie ocenić.

Radziszewska przypomina także, że już kilka miesięcy temu pojawiła się wątpliwość konstytucyjna. Czy przywileje, które mają małżonkowie, mogą przysługiwać osobom w związku partnerskim. - To powinni ocenić prawnicy - dodała.

Pytana, czy pojawi się w sobotę na warszawskiej Paradzie Równości odpowiedziała, że w tym czasie będzie w Gdańsku z okazji 10-lecia Platformy Obywatelskiej. - Żyjemy w wolnym kraju, każdy kto zgłosi chęć zorganizowania takiej imprezy, ma do tego prawo - podsumowała.

Niesiołowski: parady równości są bez sensu. Mężczyźni się obśliniają. Po co?

Kora Jackowska na zdjęciach Tadeusza Rolke: urodzinowa galeria>>

TOK FM PREMIUM