Libia? Polscy wojskowi zapewniają: jesteśmy gotowi do każdej akcji

Zarzuty amerykańskiego sekretarza obrony o brak zaangażowania Polski w operację NATO w Libii odpiera szef MON Bogdan Klich. Wojskowi mówią z kolei - Jesteśmy gotowi, ale decydują politycy. Generał Edward Gruszka, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych, który odpowiada za kierowanie wojskami na misjach, nie odbiera słów Roberta Gatesa jako reprymendy.

Według "Financial Times" na posiedzeniu NATO w Brukseli, minister obrony USA miał wymienić Niemcy i Polskę jako kraje, które mają potencjał umożliwiający zaangażowanie, ale go nie wykorzystują w Libii .

- Siły zbrojne są gotowe, by brać udział w każdej operacji lądowej, powietrznej czy morskiej - zapewnia generał Gruszka.

Generał Gruszka przytacza także inne opinie amerykańskich dowódców, którzy jego zdaniem o Polskich Siłach Zbrojnych wypowiadają się z uznaniem. - Jesteśmy przygotowani do realizacji wszystkich przedsięwzięć z zakresu reagowania kryzysowego w kraju i poza jego granicami - tłumaczy.

Resort obrony stoi na stanowisku, że priorytetem dla Polski jest operacja w Afganistanie. W Libii, także zdaniem rządu, możliwe jest jedynie zaangażowanie w pomoc humanitarną.

Klich: USA dobrze wiedzą, jakie jest polskie stanowisko ws. Libii. Priorytetem jest Afganistan.

Wyniki konkursu BZ WBK Press Foto 2011 [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM