Muzyka z ''Gwiezdnych wojen''. Dreamliner po wylądował na Okęciu [ZDJĘCIA]

Testowy samolot Boeing 787 Dreamliner po raz pierwszy wylądował na warszawskim Okęciu. Osiem takich maszyn będzie miał lot w swojej flocie. Pierwszą za niespełna rok i to jako pierwsza europejska linia lotnicza. I choć opóźnienia w dostawie tych samolotów sięgają lat trzech to i tak jest to najbardziej wyczekiwany samolot.

Dreamliner wylądował przy akompaniamencie muzyki z "Gwiezdnych wojen" i po wodnym salucie czyli fontannie puszczanej z wozów straży lotniskowej. Służby Okęcia doholowały go do hangaru.

Wcześniej samolot wykonał "fly by", czyli niski przelot nad lotniskiem. W kabinie pilotów oprócz amerykańskiego testera był też polski kapitan PLL LOT Krzysztof Lenartowicz. - Tym samolotem lata się bardzo dobrze. Szybciej, ciszej i dalej - zachwala pilot.

Dreamliner to maszyna bardziej komfortowa od tych które lot ma obecnie. Można bez dodatkowego tankowania dolecieć nim z Warszawy do Los Angeles albo Pekinu. Przy czym pasażerowie będą mniej zmęczeni, bo oprócz tego, że wersja dla LOT-u będzie miała wygodne fotele w trzech klasach to w samolocie można utrzymywać lepszą wilgotność powietrza. Jest jeden mały szkopuł samolot jest z plastiku... - To plastik bardzo dobrej jakości, kompozyt i nie będzie rdzewiał - żartuje Krzysztof Lenartowicz.

Jak się okazuje i to może być atutem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwszy lot w barwach LOT-u już za 10 miesięcy.

Boeing Dreamliner w Warszawie [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM