Zbudujmy pomnik niezbudowanych autostrad! [FELIETON CHLASTY]

Czym ma być kolej w Polsce? Sejm latami morzył ją głodem, bo pieniądze są tam wydawane nieefektywnie. Jak to możliwe, że kolejne rządy i Sejmy tolerują takie marnotrawstwo? A może zrezygnujmy z kolei na rzecz autostrad, których też nie potrafimy zbudować od granicy do granicy.

Od ubiegłej środy PKP Energetyka ustala, dlaczego na dworcu Warszawa Centralna zabrakło prądu. Pracownicy przeglądają pod ziemią tysiące kilometrów przewodów w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie? dlaczego zapasowy agregat prądotwórczy nie zadziałał.

- Jeśli się Pan jednak spodziewa tam jakichś nowoczesnych urządzeń, to jest Pan w dużym błędzie - powiedział mi ktoś z władz PKP SA. Co się stało na dworcu Warszawa Centralna? Na odpowiedź przyjdzie nam poczekać do następnej awarii. Tym bardziej, że na kolei spółka spółce wilkiem będzie się przerzucać odpowiedzialnością za blackout.

Dramat kolei pisał latami Sejm RP. Najpierw tworząc z PKP bermudzki trójkąt spółek w którym giną pieniądze, rozkłady jazdy, zasilanie i współpraca nie tylko w czasie awarii. Po raz kolejny kolej nie była w stanie skutecznie zareagować w kryzysie - bo uniemożliwia to idiotyczny podział na spółki. Zwłaszcza kiedy zabraknie prądu, nie wiadomo kto i co ma robić, skoro wszystkim zajmuje się inna spółka.

Sejm latami morzył kolej głodem, bo pieniądze są tam wydawane nieefektywnie. Ale to parlament zafundował nam tę niewydolną machinę! Jak to możliwe, że kolejne rządy i Sejmy tolerują takie marnotrawstwo? Teraz brakuje pieniędzy na rozpoczęte remonty niektórych dworców. Pieniądze z Unii mają iść na drogi - nie na kolej. Czym zatem ma być kolej w Polsce? Może zrezygnujmy z niej na rzecz autostrad, których też nie potrafimy zbudować od granicy do granicy. Albo przerzućmy cały transport na barki jeśli starczy wody w rzekach.

Nie może być jednak tak, że nie podejmujemy w tej sprawie żadnych strategicznych decyzji, tworząc za publiczne pieniądze niesterowalne molochy. Nie wznośmy pomnika smoleńskiego. Zbudujmy pomnik niezbudowanych autostrad! Niech to nie będzie pomnik światła. Niech to będzie pomnik ciemności, która zapanowała w środę na dworcu Warszawa Centralna. I nie stawiajmy tego monumentu na Krakowskim Przedmieściu - tylko w Sejmie - przed mównicą. Słuchając poselskich bon motów, patrzmy w telewizji cały czas na ten pomnik. Powstał za pieniądze nas wszystkich.

Wanat, Grass, Ochojska... Blogi na Tokfm.pl>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM