Waluty i kryptowaluty. Kurs euro jeszcze nigdy nie był tak wysoki. Dolar i frank szwajcarski szybują w górę

Wojna odbija się na polskiej walucie. Widać to od samego początku inwazji Rosji na Ukrainę. Obecnie euro, dolar i frank szwajcarski osiągają rekordowe szczyty. Wzrost widoczny jest też w kursie bitcoina do złotego.

Kurs euro najwyższy w historii. Tak drogo jeszcze nie było

Pandemia COVID-19 i sytuacja na wschodzie mają realne konsekwencje dla Polski nie tylko sferze społecznej i militarnej, ale takżę ekonomicznej. Widać to chociażby po kiepskim stanie złotego względem zagranicznych walut. W związku z tą sytuacją we wtorek 8 marca ma odbyć się posiedzenie RPP, na którym prawdopodobnie padnie decyzja o kolejnej podwyżce stóp procentowych.

W południe 7 marca euro osiągnęło historyczną wartość na rynku Forex. Według notowań międzybankowych za 1 euro trzeba teraz zapłacić 4,9516 zł. Ten rekordowy wynik oznacza, że szary Kowalski zapłaci w banku lub kantorze sporo ponad 5 zł. Ostatni raz podobne notowania miały miejsce w 2009 roku, jednak euro nie przekroczyło wówczas bariery 5 zł.

Kurs dolara do PLN cały czas rośnie. Frank szwajcarski również idzie w górę

Wiele osób zastanawia się, jak sytuacja na Ukrainie wpływa na drugą najważniejszą walutę. Pytamy więc, co dalej z dolarem? Kurs dolara amerykańskiego do złotego był najwyższy od ponad 20 lat i osiągnął wartość 4,5319 zł.

W górę poszedł również frank szwajcarski, co jest bardzo złą wiadomością dla osób spłacających kredyty w tej walucie. Kurs CHF-PLN wynosi 4,9205 zł. Sytuacja jest jednak na tyle dynamiczna, że oba kursy mogą bardzo szybko stać się nieaktualne. Możliwe też, że czekają nas dalsze wzrosty.

Wzrost zalicza także kurs bitcoina. Ile wynosi do złotego 7 marca?

Agresja Rosji wobec Ukrainy wpływa także na rynek kryptowalut. Obecnie kurs bitcoina spadł poniżej 40 000 dolarów. W stosunku do złotego widać jednak niewielki wzrost dotychczasowych notowań. Po południu 7 marca za jednego bitcoina trzeba było zapłacić 176 042 zł.

TOK FM PREMIUM