Adam Bielan: W sobotę PiS zaprezentuje liderów list do Parlamentu Europejskiego we wszystkich okręgach

"Będą ważne przemówienia, ważne deklaracje, zaprezentujemy fizycznie liderów naszych list" - Adam Bielan zapewnia, że niedługo poznamy liderów list PiS do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz wideo

Adam Bielan, wicemarszałek Senatu, zapowiedział, że w na sobotniej (9 marca) konwencji PiS w Rzeszowie zainaugurowana zostanie kampania wyborcza partii do Parlamentu Europejskiego. Zaprezentowani zostaną też liderzy list PiS we wszystkich 13 okręgach. Konwencja ma rozpocząć się o godzinie 12.00. "Będą ważne przemówienia, ważne deklaracje, zaprezentujemy fizycznie liderów naszych list" - mówił polityk w TVP1. 

Czytaj też: Partia Razem, Unia Pracy i Ruch Sprawiedliwości Społecznej wystartują razem w wyborach do PE

Wybory do Europarlamentu. Patryk Jaki nie startuje z Warszawy. Adam Bielan tłumaczy

Wicemarszałek był pytany także o to, dlaczego wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki będzie startować w wyborach do PE z okręgu obejmującego województwa: małopolskie i świętokrzyskie, a nie z Warszawy, gdzie wcześniej ubiegał się o fotel prezydenta miasta. - Te decyzje jeszcze przed nami, ale jest rzeczywiście bardzo prawdopodobne, że Patryk Jaki będzie startować z tego okręgu - mówił Bielan. - Chcemy zbudować w każdym okręgu wyborczym jak najsilniejsze listy i na pewno pan Jaki będzie wzmocnieniem naszej listy również w tym okręgu - podkreślił.

Czytaj też: Wybory do Europarlamentu 2019. Do kiedy można się dopisać do spisu wyborców, kiedy pełne listy? [KALENDARZ WYBORCZY]

Komitet PiS podjął decyzje dotyczące dwóch pierwszych miejsc na listach pod koniec lutego. Zajmują je czołowi politycy partii rządzącej, m.in. szef MSWiA Joachim Brudziński, wicepremier Beata Szydło, Jacek Saryusz-Wolski, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, Witold Waszczykowski, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Tomasz Poręba, Zdzisław Krasnodębski, minister edukacji Anna Zalewska i Anna Fotyga.

Czytaj też: Dlaczego Joachim Brudziński kandyduje do PE? "Wiele wskazywało na to, że Jarosław Kaczyński gra na tandem"

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019 roku. Postanowienie weszło w życie z dniem jego ogłoszenia i oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza, która potrwa do 24 maja. Jak zaznacza Państwowa Komisja Wyborcza, komitety wyborcze "mogą prowadzić agitację wyborczą dopiero od dnia przyjęcia przez PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego".

Zgodnie z opublikowanym harmonogramem 6 kwietnia upłynie termin zawiadamiania Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego, a 16 kwietnia o północy - termin zgłaszania list wyborczych. Do 8 kwietnia powołane mają zostać okręgowe i rejonowe, a do 5 maja - obwodowe komisje wyborcze.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM