PiS z wielką przewagą nad Koalicją Europejską. Wiosna bez szans na wejście do europarlamentu

PiS bezkonkurencyjny w najnowszym sondażu przed wyborami do europarlamentu. Zaledwie trzy listy z szansami na wejście do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz wideo

Z sondażu CBOS wynika, że 42 proc. badanych, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, oddałoby głos na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, a 26 proc. na kandydatów Koalicji Europejskiej.

Zamiar głosowania deklaruje 58 proc. respondentów. W marcu zainteresowanie wyborami do europarlamentu deklaruje 54 proc. badanych, przy czym 24 proc. – zdecydowanie. Odsetek respondentów zainteresowanych wyborami europejskimi wzrósł o 10 pkt proc. w stosunku do lutego.

Poza PiS i KE na wejście do PE może liczyć Kukiz'15, na to ugrupowanie chce głosować 5 proc. osób, które deklarują, że wezmą udział w wyborach 26 maja.

Za najlepszą trójką znalazły się: Wiosna Roberta Biedronia - 4 proc., Konfederacja KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy - 3 proc. Lewica Razem (Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej); Polska Fair Play, Ruch Prawdziwa Europa oraz Ruch 11 Listopada mogą liczyć na jeszcze niższe poparcie. Każde z ugrupowań popiera 1 proc. respondentów.

16 proc. jeszcze nie zdecydowało na kogo zamierza głosować.

Przypomnijmy, że w opublikowanym przed tygodniem sondażu, przeprowadzonym dla "Gazety Wyborczej", PiS przegrywał z Koalicją Europejską.

Czytaj też: Najnowszy sondaż niemal jak wyniki wyborów do PE w 2014 r. "Jak wiele musi się wydarzyć, żeby zmieniło się tak niewiele">>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
PiS z wielką przewagą nad Koalicją Europejską. Wiosna bez szans na wejście do europarlamentu
Zaloguj się
 • inspektor_zgroza

  Oceniono 3 razy 3

  Wy na poważnie z tym "sondażem" CBOS?
  Powołany uchwałą Rady Ministrów 3 września 1982 przez pułkownika Stanisława Kwiatkowskiego, doradcę gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
  Od 1997 działa na podstawie ustawy z dnia 20 lutego 1997 r. o fundacji – Centrum Badania Opinii Społecznej. Formalnie jest fundacją, nad którą nadzór sprawuje Prezes Rady Ministrów.
  Rada CBOS – składa się z 11 członków (przewodniczący: Arkadiusz Karwacki, członkowie: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (przedstawicielka Prezydenta RP), prof. dr hab. Jarosław Górniak, Andrzej Klarkowski (przedstawiciel Sejmu RP), prof. dr hab. Zbigniew Kurcz, prof. dr hab. Bogdan Mach, Tomasz Matynia (przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów), prof. dr hab. Waldemar Paruch (przedstawiciel Senatu RP), ks. dr hab. Jan Szymczyk, prof. dr hab. Krystyna Trembicka, ks. prof. dr hab. Sławomir Zaręba.
  Działalność Centrum Badania Opinii Społecznej jest współfinansowana z budżetu państwa w ramach części 16 – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.W 2017 dotacja podmiotowa dla CBOS wyniosła 4,09 mln zł. W ustawie budżetowej na 2018 na ten cel również zapisano kwotę 4,09 mln zł.(z Wiki)
  Z oficjalnej strony CBOS:
  A oto jak przebiega proces realizacji badań w CBOS.
  Badania statutowe CBOS realizowane są metodą wywiadów bezpośrednich face to face, przeprowadzanych osobiście przez ankietera w MIESZKANIACH wylosowanych do badania osób.
  Kolejnym krokiem jest wysłanie, co najmniej tydzień przed rozpoczęciem terenowej realizacji, kart zapowiednich informujących wylosowane osoby o wizycie ankietera, o firmie badawczej, którą ankieter reprezentuje, o tym, w jaki sposób respondent został wylosowany, na czym polega udział w badaniu i dlaczego udział ten jest ważny.
  FAQ z oficjalnej strony CBOS:
  "Znalazłam dziś w swojej skrzynce pocztowej przesyłkę informującą, że zostałam wylosowana do udzielenia odpowiedzi w ankiecie. A skąd Państwo mieli moje dane? Nie przypominam sobie, żebym je Państwu podawała."
  Pani dane otrzymaliśmy z rejestru PESEL należącego do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i udzielono ich nam wyłącznie na potrzeby badania sondażowego, o którym informujemy listownie.
  Opinie z prawej strony:
  M. Palade:CBOS_Info nie zawiódł. Ankieterzy odwiedzili ministerstwa i agencje rządowe. Dla zwiększenia przewagi PO za miesiąc proponuję tylko KPRM.
  S. Janecki: CBOS - Centrum Bajerowania Opinii Społecznej.
  AndrzejDuda: 11 Oct 2012 - "O ile pamiętam CBOS jest instytucją podległą rządowi:)"
  Jak wynika z analiz socjologów SWPS (Maksymiliana Bieleckiego, Mikołaja Cześnika i Michała Wenzla), sondaże telefoniczne przed wyborami prezydenckimi 2015 dawały lepsze prognozy niż metoda bezpośrednia. Podobnie było w wyborach prezydenckich 2010. Po wyborach 2010 komisja naukowców pod przewodnictwem prof. Henryka Domańskiego stwierdziła oficjalnie, że sondaże telefoniczne trafniej odtwarzają preferencje Polaków. (za oko.press)
  Wniosek: ten relikt PRL nadaje się tylko do likwidacji. Obecnie jest tylko pośmiewiskiem. 4 mln PLN (rocznie) lepiej wydać na jakiś pożyteczny cel.

 • vladexpat

  Oceniono 2 razy 2

  Ktoś wam się na stronę włamał, że takie głodne kawałki rządowej agencji dajecie bez żadnego komentarza?

 • piqulinka

  Oceniono 1 raz 1

  W tym tygodniu tak, za tydzień inaczej, a potem znów na odwrót :) Na jakiej dokładnie i jakiej dużej było robione badanie? I jak to się ma do tego fakt, że jest to sondażownia przychylna pis? Jak się ma wiarygodność, tego typu badań?

 • krzysztofskwara

  0

  CBOS oraz PAP i wszystko wiadomo .

 • wenzel2

  0

  Ach tak, tse-tsebos i wszystko jasne -D

 • rbik53

  Oceniono 2 razy -2

  .
  …...są tematy o których na chrzcinach i weselach się nie mówi.
  Rabiej i ten drugi zapomnieli o tej zasadzie i w efekcie
  wieś i ciemny lud wylęgli na barykady
  by bronić polskie dzieci
  przed seksem, zboczeńcami i rozpustą.....
  Teraz PiS łupie Platformę jak banana.
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX