Wybory do europarlamentu. Jak długo potrwa cisza wyborcza, skoro głosuje kilka państw?

26 maja 2019 roku w Polsce odbędą się wybory do europarlamentu. Zdaniem Wojciecha Hermelińskiego, byłego szefa Państwowej Komisji Wyborczej, cisza wyborcza powinna potrwać do momentu, aż głosowanie zakończą wszystkie państwa biorące udział w wyborach.

- Głosowanie do europarlamentu w Europie odbywa się pomiędzy 23 a 26 maja. Większość krajów wyznaczyła je na niedzielę 26 maja, tak jak i my. Natomiast ważna jest też godzina zakończenia głosowania. W Polsce kończy się ono o 21, ale już we Włoszech o 22 - mówił w TOK FM Wojciech Hermeliński.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Do kiedy cisza wyborcza?

Według byłego szefa PKW, pojawia się problem, czy przybliżone wyniki przeprowadzane w ramach badania exit poll będą mogły być podane w Polsce już chwilę po godzinie 21. - Z informacji, jakie płyną z Brukseli, wynika, że w zasadzie już o godzinie 20 czy 21 będą podawane wyniki z exit poll ze wszystkich krajów. Natomiast mnie się wydaje, że powinno się czekać do momentu, aż w ostatnim kraju zakończy się głosowanie - ocenił Hermeliński. Przed wyborami PKW ma zająć stanowisko w tej sprawie.

W Polsce cisza wyborcza obowiązuje przed każdymi wyborami. Rozpoczyna się o północy w sobotę poprzedzającą dzień wyborów i kończy w chwili zakończenia głosowania.

Obejrzyj rozmowę reportera TOK FM Rocha Kowalskiego z Wojciechem Hermelińskim:

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM