Wybory do europarlamentu. Ilu europosłów wybieramy? Co z 52 mandatem?

26 maja 2019 roku odbędą się wybory do europarlamentu. Wyborcy w Polsce będą wybierać 52 europosłów, o jednego więcej niż cztery lata temu. Jednak były szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński zwraca uwagę, że kwestię dodatkowego mandatu komplikuje opóźniający się brexit.

- Rada Europejska, przyznając nam 52 mandaty, czyli o jedno miejsce więcej, wychodziła z założenia, że 29 marca Wielka Brytania opuści Unię Europejską - podkreśla Hermeliński.

Obecnie nie ma pewności, kiedy ostatecznie dojdzie do brexitu. Unijni przywódcy wprawdzie zgodzili się na jego przedłużenie do 31 października 2019 roku, ale jeśli Wielka Brytania wcześniej przyjmie umowę o wyjściu ze Wspólnoty, to będzie mogła także wcześniej ją opuścić.

- Zatem ten 52 mandat trochę pozostaje w zawieszeniu, bo gdyby się okazało, że Wielka Brytania nie wychodzi z Unii, to wtedy nie mamy tytułu prawnego, żeby z tego mandatu korzystać. Do czasu, kiedy sprawa się nie wyjaśni, ten mandat będzie trochę w zawieszeniu i osoba, która będzie wybrana, formalne i faktycznie nie będzie mogła funkcji europosła wykonywać - przekonuje Hermeliński.

Obejrzyj całą rozmowę reportera TOK FM Rocha Kowalskiego z Wojciechem Hermelińskim:

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM