Wybory do europarlamentu. Gdzie zgłaszać nieprawidłowości, skargi i protest wyborczy?

26 maja 2019 roku odbędą się w Polsce wybory do europarlamentu. Jeśli wyborcy będą mieli wątpliwości co rzetelności działania członków komisji lub mężów zaufania - powinni je zgłaszać. Były szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński w TOK FM tłumaczy, gdzie można składać ewentualne skargi.

Według Wojciecha Hermelińskiego, wyborcy powinni być czujni i reagować na wszelkiego rodzaju zachowania, które budzą ich wątpliwości. - Załóżmy, że wyborca dostanie kartę do głosowania, która będzie nieostemplowana. To już jest sygnał, że jest coś wadliwego. Karta taka jest nieważna, wyborca zawsze musi zwracać na to uwagę - podkreśla były szef PKW.

Jak dodaje, również mężowie zaufania mogą zwracać uwagę na różnego rodzaju nieprawidłowości i mają prawo domagać się wpisania takich uwag do protokołu.

- Skargi można zgłaszać do komisji wyższego rzędu, do przewodniczącego komisji lub, jeśli wyborca uznaje, że komisja do której chciałby zgłosić uwagi jest nierzetelna, również do Państwowej Komisji Wyborczej - wyjaśnia Hermeliński. Skutecznym środkiem może być także protest wyborczy, który w przypadku wyborów europejskich składany jest do Sądu Najwyższego, w ciągu siedmiu dni od daty ogłoszenia przez PKW wyników.

Obejrzyj rozmowę reportera TOK FM Rocha Kowalskiego z Wojciechem Hermelińskim:

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM