Wybory do europarlamentu. Czym różnią się od samorządowych? Będzie jedna komisja zamiast dwóch

26 maja 2019 roku odbędą się w Polsce wybory do europarlamentu. Jak mówi były PKW Wojciech Hermeliński, tym razem w każdym z lokali będzie pracowała tylko jedna komisja wyborcza, a nie dwie - jak w przypadku wyborów samorządowych.

Przypomnijmy, zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego wprowadzoną przez Prawo i Sprawiedliwość, w wyborach samorządowych w lokalach pracowały dwie oddzielne komisje. Pierwsze czuwała nad prawidłowych przebiegiem głosowania, druga liczyła głosy. Rozwiązanie to - jak stwierdza Hermeliński - dotyczy jednak wyłącznie wyborów samorządowych.

- Teraz na szczęście nie będzie dwóch komisji, z czym było sporo zamieszania i dużo czasu zajmowało przekazywanie dokumentów przez jedną komisję drugiej komisji - przyznaje były szef PKW. Jak dodaje, osoby chętne do pracy w komisji mogą się zgłaszać do swoich gmin. Zaznacza, iż pracownicy komisji mogą liczyć nan nieco wyższe wynagrodzenie niż do tej pory.

- Często są problemy ze skompletowaniem członków komisji, szczególnie w dużych miastach. Miejmy nadzieję, że teraz tego nie będzie - mówi Hermeliński.

Obejrzyj rozmowę reportera TOK FM Rocha Kowalskiego z Wojciechem Hermelińskim:

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM