Grzegorz Schetyna ma "piątkę dla Jarosława Kaczyńskiego". Szef PO pyta o min. Zalewską i senatora Biereckiego

- Premier jest figurantem, a Jarosław Kaczyński sprawia wrażenie jakby nie wiedział, czym żyje kraj - ocenił Grzegorz Schetyna podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Rzeszowie. Szef PO przedstawił pięć pytań, na które powinien odpowiedzieć prezes Kaczyński. Wśród nich było m.in. jedno dotyczące dymisji Anny Zalewskiej.
Zobacz wideo

- Kariery robią miernoty i cwaniaczki. Liczba afer jest tak wielka, że dziennikarze nie nadążają ich opisać. Widać, że nikt nad tym, co się dzieje w państwie, nie panuje. Premier jest figurantem, a Jarosław Kaczyński sprawia wrażenie, jakby nie wiedział, czym żyje kraj - taką diagnozę postawił Grzegorz Schetyna podczas rzeszowskiej konwencji KE.

Szef Platformy Obywatelskiej przedstawił też pytania do Jarosława Kaczyńskiego. - Mam dla niego prawdziwą piątkę, piątkę dla Jarosława Kaczyńskiego. Pięć pytań, na które powinien odpowiedzieć - mówił, nawiązując do słynnej "piątki Kaczyńskiego", przedstawionej na początku kampanii wyborczej przed eurowyborami.

- Po pierwsze: co jeszcze musi się stać, żeby wymienić minister edukacji? Czy nie macie nikogo lepszego niż pani Anna Zalewska? Jeżeli nie macie nikogo lepszego, to znaczy, że musicie odejść. Po drugie: kiedy zaczniecie godnie traktować nauczycieli? Kiedy przestanie na nich szczuć wasza haniebna machina propagandowa, zwłaszcza telewizja państwowa, na którą daliście już dwa miliardy z kieszeni podatników? - pytał szef Platformy Obywatelskiej.

Pytania Schetyny dotyczyły też tego, "czy rozkład przemysłu obronnego i upadek polskiego wojska to nie jest wystarczający powód do dymisji ministra obrony narodowej?",  "jak Jarosław Kaczyński zamierza rozliczyć Antoniego Macierewicza ze śledztwa smoleńskiego". Lider Koalicji Europejskiej pytał też o głośną wypowiedź senatora klubu Prawa i Sprawiedliwości Grzegorza Biereckiego. Twórca SKOK-ów podczas przemówienia, podczas rocznicy katastrofy smoleńskiej, stwierdził: Nie ustaniemy, aż nie doprowadzimy do pełnego oczyszczenia Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do naszej wspólnoty narodowej.

-  Czy akceptuje pan słowa senatora PiS Grzegorza Biereckiego, że będziecie "oczyszczać" Polskę z ludzi waszym zdaniem niegodnych? A jeśli nie, to czy wystarczy panu odwagi, by za tę haniebną, na granicy faszyzmu wypowiedź, usunąć Biereckiego z partii? - pytał w Rzeszowie Grzegorz Schetyna.

Podczas sobotniej konwencji wyborczej Zjednoczonej Prawicy, która odbyła się w Lublinie, Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki skupili się na kwestiach dotyczących wprowadzenia w Polsce euro. - Mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom. Niezależnie od tego, jaki będzie mechanizm przyjęcia euro, w ten czy inny sposób na tym stracimy - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

DOSTĘP PREMIUM