Wybory do europarlamentu. Jak dopisać się do spisu wyborców?

26 maja 2019 roku odbędą się w Polsce wybory do europarlamentu. Jeśli ktoś chciałby głosować w miejscu, w którym rzeczywiście mieszka, ale nie jest zameldowany, może domagać się dopisania do spisu wyborców. Jak to zrobić? Wyjaśnia były szef PKW Wojciech Hermeliński.

Obywatele zameldowani na obszarze gminy na pobyt stały są z urzędu wpisywani do rejestru wyborców. Na podstawie rejestru sporządza się z kolei spis wyborców, tj. listę osób, które mają prawo oddania głosu w danej obwodowej komisji wyborczej. Wyborca, na jego pisemny wniosek wniesiony do urzędu gminy najpóźniej w piątym dniu przed wyborami, może być jednak dopisany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.

Wybory do europarlamentu 2019. Jak dopisać się do spisu wyborców?

Wnioski o dopisanie do spisu znajdziemy w urzędach gmin lub na ich stronach internetowych.

- Trzeba pamiętać, aby dobrze udowodnić fakt, że mieszka się w danym miejscu za pomocą dokumentów, które to poświadczają i z których będzie wynikało, że jest to centrum życiowe danej osoby. Mogą to być różnego rodzaju rachunki albo umowa najmu mieszkania - wskazuje w TOK FM były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Jak dodaje, wójt, burmistrz lub prezydent miasta na rozpatrzenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców ma maksymalnie trzy dni.

Obejrzyj całą rozmowę reportera TOK FM Rocha Kowalskiego z Wojciechem Hermelińskim:

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM