Aleksander Kwaśniewski już wie, na kogo zagłosuje w wyborach do europarlamentu. "Z przyjemnością, a nie na zasadzie mniejszego zła"

Od wielu lat będę miał przyjemność zagłosować tak, jak uważam najlepiej. Z przyjemnością, a nie na zasadzie mniejszego zła i zagłosuję na Włodzimierza Cimoszewicza - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który był gościem TOK FM.
Zobacz wideo

Na wstępie prowadząca rozmowę Agnieszka Lichnerowicz poruszyła temat pożaru katedry Notre Dame. Dopytywała byłego prezydenta, czy odczytuje to wydarzenie - tak jak wiele osób - jako pewien symbol bądź koniec epoki. - Zawsze serce się ściska, kiedy widzę, jak rujnowane są takie obiekty, które stanowią część naszej tożsamości, niezależnie od tego czy jestem wierzący czy nie - powiedział Aleksander Kwaśniewski. Podkreślił jednak, że nie traktuje tej sprawy w kategoriach metafizycznych. - Uznanie, że przypadkowo zaprószony ogień w czasie remontu i płonący budynek jest symbolem jakiegoś końca epoki to jest, wydaje mi się, przesadne - stwierdził.   

Były prezydent w pełni zgodził się natomiast, że mamy do czynienia z pewnym końcem epoki, a wiek XXI jest zupełnie inny niż XX. Przyczyn tego zjawiska Kwaśniewski dopatruje jednak nie w metafizyce, a m.in. technologii.

- Chodzi o to, co stało się w sensie komunikowania ludzi, połączenia, współzależności czy możliwości inwigilowania. Za chwilę będziemy mieli nowy etap, czyli sztuczną inteligencję. To będzie całkowicie nowy rynek pracy. Nagle się okaże, że setki czy tysiące ludzi w bankach są niepotrzebni, bo komputer będzie pracował za nich - opisywał. Wskazywał, że te wszystkie technologiczne zmiany mają istotny wpływ również na geopolitykę.

Borykamy się z kryzysem demokracji 

Według Kwaśniewskiego, nowe technologie wpłynęły także na kryzys tradycyjnej demokracji, z jakim obecnie mamy do czynienia.

- Druga przyczyna tego kryzysu, nie mniej ważna od technologii, to niedocenione skutki kryzysu finansowego w latach 2007, 2008 i 2009. Mówiliśmy wtedy, że to jest kryzys większy niż w latach 30., który przecież doprowadził do drugiej wojny światowej. Ten kryzys na szczęście do wojny nie doprowadził, ale doprowadził do zjawisk, które dzisiaj skutkują na przykład żółtymi kamizelkami i różnymi ruchami antyestablishmentowymi - wyjaśniał gość TOK FM.

Zwrócił też uwagę na rosnące nierówności społeczne w całej Europie i duże bezrobocie wśród ludzi młodych. - Obecne młode pokolenie jest prawdopodobnie najlepiej wykształconym pokoleniem w historii ludzkości - podkreślił.

Pytany natomiast o to, dlaczego o tych wszystkich problemach nie rozmawia się w Polsce, przy okazji toczącej się właśnie kampanii wyborczej stwierdził, że jest to wina ogromnej polaryzacji.

- Ona sprawia, że przestaje się mówić o sprawach, a zaczyna walkę jeden z drugim. Tak długo, jak polaryzacja między PiS i "antyPiS" będzie trwać, tak trudno będzie nam usiąść i pogadać o tym, co nam przynosi postęp technologiczny, jaką pozycję powinniśmy mieć w Unii Europejskiej - stwierdził Aleksander Kwaśniewski.

"Zagłosuję z przyjemnością"

Pytany z kolei, na kogo odda swój głos w zbliżających się wyborach, z całą stanowczością powiedział, że będzie to Włodzimierz Cimoszewicz. - Wesprę Koalicję Europejską. Od wielu lat będę miał przyjemność zagłosować tak, jak uważam najlepiej, z przyjemnością, a nie na zasadzie mniejszego zła - przekonywał. Według byłego prezydenta, Cimoszewicz jest "wzorem kompetencji potrzebnych w Parlamencie Europejskim". - Zna się na sprawie, wprowadzał Polskę do Unii. Zna politykę zagraniczną, świetnie zna warsztat i świetnie mówi po angielsku - wyliczał.

Dopytywany o Wiosnę Roberta Biedronia, powiedział, że traktuje ją jako "ciekawy eksperyment".

Posłuchaj całej rozmowy!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM